За втори пореден път социалната инициатива "Дрешник с кауза – Second Chance" на Ротаракт България дава живот на ненужния текстил използван в ежедневието и акцентира върху вредата от изхвърляне на отпадъци вредни за природата.
Събитието ще се проведе на 9 май (четвъртък) 2024 г. от 19:00 ч. на бул. "Черни връх" № 51.
Социалнaта инициатива се организира успоредно в градовете София, Пловдив, Варна, Добрич и Свищов, поставяйки си водеща цел - увеличаване информираността за преизползването на дрехи и текстил.
Организаторите в София са подготвили бутиков благотворителен базар за дрехи, на който всеки ще може да открие "находка", с която да подготви гардероба си за лятото, като в същото време стимулира преизползването на дрехи.
Всички средства събрани по време на събитието, ще бъдат дарени на Приюта за временно настаняване на бездомни и социално слаби лица.
Гост-лектор на събитието е съоснователят на иновативната онлайн платформа за препродаване на дрехи Unboxd, чиято мисия е да удължи живота на модата, която всеки ден избираме за себе си, като по този начин задава нови стандарти в пазаруването на дрехи втора употреба за бъдещите поколения.
Първото издание на "Дрешник с кауза" се проведе през 2023 г. от Ротаракт клуб "Варна" и със собствени усилия събира повече от 2 тона дрехи, а от щендерите с находки на базара за дрехи около 300 лв. Виктория Харизанова от Ротаракт клуб "Варна", посочи в предаването "Радиокафе", че целта на инициативата тогава е била просто събиране на дрехи, но тази година организаторите виждат необходимост да се говори за проблемите с бързата мода и решават да разширят изданието.
"Освен, че се проведе в някои от големите градове в България и предстои да се проведе, решихме да го направим и под формата на различни формати, в които хората да осъзнаят реалната цена и резултат в производството на текстила. Преди да се закупи и просто хвърли на сметището да има малко повече информирана насоченост, да се говори за този проблем, за да сме по-разсъдливи, когато се нуждаем от нещо", изтъкна тя.
Тази година инициативата се провежда на национално ниво, като е подкрепена от брандовете TexCycle за събиране и оползотворяване на ненужни дрехи и Магазини Мania.
Според статистиката от 1996 г. насам количеството дрехи, закупени в ЕС на човек, се е увеличило с 40% след рязък спад на цените, който от своя страна води до намаляването на жизнения цикъл на дрехите. Днес, производството на големи количества дрехи има своята екологична цена.
За производството на една тениска са необходими над 2700 литра прясна вода. Това е количеството питейна вода, което човек потребява за две години и половина.
Подобни статистики вдъхновяват Ротаракт България да прегърне социалната кауза за справяне с "бързата мода", която представлява постоянното предлагане на нови стилове на достъпни цени. Това увеличава потреблението, а от друга страна текстилното производство е причина за около 20% от замърсяването на прясната вода в световен мащаб, около 35% от микро пластмасата в околната среда отново идва от текстилната промишленост, посочват организаторите.
Друг интересен момент в тазгодишното издание на "Дрешник с кауза" е проведеният благотворителен коктейл с дефиле, на който са представени творби на подрастващи, бъдещи модни дизайнери в България.
"Залагаме на интересни подходи, защото искаме младите хора да бъдат ангажирани, да мислим за всяко наше действие и какъв е отпечатъкът който оставяме", изтъкна Виктория Харизанова.
Какво да очакваме от предстоящото издание на "Дрешник с кауза – Second Chance", което ще се проведе в София, чуйте от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
В края на работната седмица коментаторите във "Форум" – политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, се спряха на следните теми за разсъждания и дискусия: "Локалите" "Къде са родителите! Къде са органите на реда? Къде е контролът? Този феномен, този псевдобунт е резултат от безпътица. Това не е игра, а социален и психологически проблем...
В предаването "Ритъмът на столицата" поставяме акцент върху демографския профил на работната сила в България с проф. Кремена Маринова от Института за изследване на населението и човека (ИИНЧ) при БАН. Тя разгледа тенденциите в развитието на 5 ключови демографски параметри на работната сила през периода 2016-2023 г. През целия период..
Факултетът по масови комуникации и журналистика стана на 50 години и продължава да бъде символ на отговорност и развитие. “Това е една от най-старите специалности на Софийския университет. Много дълго време СУ беше единствената академична институция, която обучаваше журналисти. По-късно влезе и специалността “Връзки с обществеността”, малко след..
Стопанският факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбелязва 35 години от своето възстановяване. Днес той е сред утвърдените и признати бизнес училища на световната карта, водещо учебно заведение в областта на икономиката и управлението, подготвяйки поколения успешни професионалисти и лидери. "Успехите дотук са естествен..
Младият певец Борис Христов гостува в “Добър вечер, София“ и представи своя нов сингъл "Day By Day" . "Една вечер, преди повече от година и половина, докато заспиваше, синът ми ме помоли да му изпея приспивна песен . Желанието му беше тя да бъде тъжна. Попитах какво означава тъжна песен , отговори песен на която хората плачат ",..
След кратка пауза, която звучи по-скоро като натрупване на напрежение, идеи и сурова енергия, J. PANK /Йордан Панков/ се завръща с новата изложба „Back in Game”, която заявява ярко присъствие. Изложбата представя едно състояние на духа, визуален вик и артистичен рефлекс към едно време, което не търпи застой и спокойствие. С типичната за художника..
В Истанбул (Турция) започнаха разговори за мир между Украйна и Русия като Щатите заявиха, че нямат високи очаквания от срещите. За Вашингтон пробив би могъл да има само ако президентът Тръмп и руския му колега Владимир Путин се срещнат. В Истанбул са първите преки разговори между Украйна и Русия от 2022-ра година насам. Те се случват след..