Въпреки това, всеки трети от диагностицираните не посещава повторно лекар, същевременно продължават да се излагат на слънце, без да използват необходимите предпазни средства с необходимата фотозащита. Прогнозата е в световен мащаб до 2025 година, диагнозата "меланом", да се увеличи с 15% а смъртността да нарасне с 20%. До 2040 година 500 хил. души ще бъдат диагностицирани с меланом, а смъртността ще нарасне с 84 %. Важно е да се отбележи, че хората диагностицирани с рак на кожата имат нужда от психологическа подкрепа, да ги подготвим, за да се научат да живеят с диагнозата си, както и да промотираме вторичните прегледи и вторичната помощ след диагнозата. Това посочва дерматологът д-р Валерия Матеева, координатор на кампанията Евромеланома за България, позовавайки се на десетгодишен проучвания, според които голям процент от диагностицираните с рак на кожата страдат от депресия и тревожност, преди, по време и след лечението.
Ако тези данни създават впечатление за увеличаване на заболеваемостта от рак на кожата, то това е свързано и с все по-добрия скрининг, който се извършва от лекарите и заради застаряване на населението.
Специалистът посочи, че мнозина от диагностицираните продължават да живеят живота си без да взимат под внимание ролята на слънцето, в това, което ги е сполетяло, макар от 1956 година да се знае, че слънцето е пряко свързано с развитието на рак на кожата. Скорошно проучване от 2023 година показва,че всъщност пациентите, които са преминали през диагнозата "рак" и са оцелели след меланом или карцином на кожата, всъщност не стават по-внимателни към своята кожа и към риска от последващ карцином или меланом", твърди д-р Валерия Матеева. Да бъдем внимателни, защото слънцето може да бъде приятел, но и враг, макар то да е източник на добро настроение и на хормони, които предизвикват щастие и удовлетвореност, съветва дерматологът.
Призивът на Българското дерматологично дружество е да не се излагаме на слънце в пиковите часове, а да се търси сянка. Когато това не е възможно да бъде избегнато слънцето и да се използва слънцезащита, допълни д-р Матеева.
"Слънцезащитата не е панацея, а е една възможност да се защитим тогава, когато не може да бъде избегнато излагането на слънце", изтъкна тя.
По темата се включи и дерматологът доц. д-р Жана Казанджиева от Александровска болница. Тя обясни какво е важно, когато купуваме един слънцезащитен продукт:
"На първо място е какво искаме от него - само да ни пази от слънцето, или да има добри други качества. Да кажем, ако един човек има акне, то е хубаво да си съобрази фотозащитата с такава, която е предназначена специално за акне и която не е мазна, не запушва порите. Същото важи и за едно малко дете, то не бива да ползва фотозащитата за възрастни. При малките деца има специални млека, спрейове и кремове, които лесно се размазват, така, че на майката на плажа да й е лесно да се справи с детето. Представете си едно тригодишно дете как ще стои търпеливо да го мажат, това просто не е възможно."
Тя препоръча фотозащитата да е "две в едно", или "три в едно", така, че с един продукт да може да бъдат решени голяма част от проблемите на кожата. Освен това уточни, че най-добре е човек да се довери на специалист, който познава добре особеностите на кожата му. Например при една жена, която е заплашена от фотостареене на кожата е хубаво, продуктите така да са комбинирани, че фотозащитата да е силна, но почти незабележима. През годините на везните натежават ту синтетичните фотозащити, ту минералните, но като цяло трябва да се гледат качествата на самия продукт и каква защита предлага той.
"Ниските фотозащити са от типа 3 и 5 фактор, на фона на 30 и 50. И както знаете от 50 нагоре няма само защото беше забранено да се използва за рекламни цели, тъй като се оказа, че между фотозащита 50 и 100 разликата е 2%. Фирмите се надпреварваха да кажат нашата защита е 75%, 83%, което е абсолютно безсмислено и това просто няма никакво значение", подчерта доц. д-р Казанджиева.
Как можем сами да си направим преглед и още важни аспекти, чуйте в разговора на Златина Петкова.
"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..
Около 1/3 от метрото през "Слатина" е готово. Изграждането на трасето от 6 станции трябва да завърши през есента на 2027 г. Разширението напредва с добри темпове, констатираха днес кметът на София Васил Терзиев, проф. инж. Стоян Братоев и изпълнителния директор на „Метрополитен“ Николай Найденов, заедно с кмета на район "Слатина" Георги Илиев...
След пожара частичното бедствено положение на територията на засегнатите населени места в Община Костинброд остава до понеделник, съобщи пред БНР-Радио София кметът Трайко Младенов. В момента продължава описването на щетите. "Още очакваме от компетентните органи да ни кажат какъв е източника на възникналия пожар. Първата ни задача беше..
Вече три години от гражданска инициатива “Княжевецъ“ организират доброволчески акции за почистване на отводнителните канавки на туристическите алеи в Княжевската борова гора - биват премахвани наноси и пясък, а материалът се връща в издълбаните от водата алеи. Целта е, те да не се увреждат от стичащата се вода. Сега е ред да се направи..
Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката пред..
В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ . В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..
Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена". Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...