"Хубаво е наистина да можем да празнуваме това, че между държавите, които са вътре в ЕС сега не е избухвала война от края на ВСВ. Виждаме, че не е задължително това да е вярно и за останалата част от континента. За съжаление войните покрай разпада на Югославия и сега агресията на Русия в Украйна, това са все трагедии, които не са се случвали между държавите членки. И затова е важен ЕС и е важно сега да си го повтаряме и е важно да го осъзнаваме, че всъщност той носи мир и просперитет на неговите граждани. Факт е и, че и за българите като част от голямото европейско семейство, просперитетът за мен лично в България е очевиден в последните 13 години откакто се завърнах тук. Разликата е голяма спрямо времето преди членството на България в ЕС", отбеляза той.
По думите му мобилността е все по-голяма и все повече хора се завръщат в страната ни. Освен това хората много по-лесно се активизират за каузи и могат да влияят на решенията, които се вземат в Европейския парламент.
"През 2004 година се присъединиха 10 държави, а сега се навършват точно 20 години и заедно с колегите от Европейската комисия (ЕК) в България организираме концерт заедно с посолствата на Кипър, Полша, Чехия, Словения, Словакия и Унгария. Той ще бъде пред Националната галерия и там ще има сцена, на която съответно от 17:30 ч. ще започне програма с изпълнение на детски хор "Пим-Пам", които ще изпълнят българския и европейския химн и след това ще минат и тези шест държави, които изброих. Ще имат представители на жанрове от различни сценични изкуства, така, че ще бъде много интересно. И да не забравяме нещо много важно - ние също ще бъдем там и ще можем да си говорим за европейски избори и за каквото му е интересно на човек. Ще има и храна и напитки, които ще са с благотворителна цел и те не са безплатни. Колегите от посолствата ще имат храни и напитки от своите страни, а приходите ще отидат за благотворителност", каза Стойчев.
Той посочи, че в някои от градовете комуникационно по-лесно се организират събития, а до момента само в два областни града не са провеждани събития. След началото на 3D мапинга през 2016 година пред двореца сега отново ще се проведе там за трета година в рамките на Фестивала на светлините Lunar.
"През годините направихме такъв протофестивал в Пловдив, когато Пловдив беше европейска столица на културата. Просто беше в по-малък мащаб, опитахме, хареса ни и това беше идеята да се разраснем и дай Боже някой ден да станем като Фестивала на светлините, който всъщност е бранд, съществуващ в няколко държави. В Берлин привлича десетки милиони туристи и посетители, а миналата година за четирите дена в София привлякохме над половин милион. Факт е, че идват хора от чужбина, специално за да видят тези творби, които ще бъдат представени в следващите 4 дена в София", сподели той.
Стойчев посъветва хората да ползват градския транспорт и метро, за да се избегнат задръстванията около инсталациите. Днес, 9 май е първата вечер и творбите ще продължават до полунощ, а последният ден е неделя. Той отбеляза, че София става все по-европейски и пулсиращ и зелен град с живот в него.
"Хубаво е да се сетим какво е било преди да влезем в ЕС, да си даваме сметка какво сме постигнали бидейки част от него и е хубаво да си даваме сметка, че това не е даденост. Ние трябва да бъдем активна част от него, за да продължи да го има и за да продължи да се развива положително ЕС и България като част от него, и да защитаваме тези достижения, защото те могат много лесно да бъдат загубени", каза Стойчев.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес ще бъде слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от север-северозапад, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат между 23° и 28°, за София - около 24°. Над планините ще бъде слънчево. Ще духа умерен и силен северен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 19°, на 2000 метра - около 12°. По Черноморието ще бъде..
В деня, когато мнозинството депутати отхвърли поредния вот на недоверие на правителството, гост на "Форум" е Добромир Живков , управител на социологическа агенция "Маркет линкс". Пред Лъчезар Христов социологът коментира началото на есенния политически сезон, очаквания неуспех на петия вот, взаимоотношенията между партии и изявления на техни..
От следващия вторник в Регионалните здравни инспекции ще има ваксини срещу Covid-19 за безплатна имунизация на желаещите, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Доставени са над 47 хиляди дози ваксини. Около 4000 дози са осигурени за деца на възраст от 6 месеца до 11 години. Ваксинацията ще става след предварително записване, а..
За 21-ва година фондация "Благотворител" обявява конкурс за стипендии по програма "Постигам по-висок успех" . До 15 октомври т.г. за тези стипендии могат да кандидатстват деца и младежи, лишени от родителски грижи – ученици от 8. до 12. клас, както и студенти първокурсници. Стипендиите на обща стойност 720. до 1350 лв. ще бъдат..
"Бил Гейтс и Стив Джобс разговарят за бъдещето на информатиката" е трети проект на режисьора Иван Пантелеев с актьорската трупа на Народния театър "Иван Вазов". Отново в центъра на спектакъла стои Човекът, изправен пред предизвикателствата на времето, в което живее. Този път вниманието е насочено към промените, които настъпват в..
В предаването “Добър вечер, София“ се срещаме с Емилия Стоянова – тя е консултант по взаимоотношения и автор на книгата "Новите правила в любовта – как да срещнем точния човек" . “Това е четвъртата ми поред книга. Всяка от тях е свързана с любовта, връзките и как да намерим правилния за нас човек, за да бъдем щастливи. Този път съм..
След 2022 г. България преживява соларен бум – само през 2023 г. бяха въведени над 1300 мегават часа нови мощности, а в определени часове слънцето вече покрива до 80% от потреблението. Това води до по-ниски разходи, по-ниски емисии и по-чист въздух. Силната концентрация върху соларната енергия обаче измества фокуса от другите..