Софийският фестивал на науката е празненство на науката и технологиите, с представяния на водещи български и световни учени, дискусии, демонстрации, интерактивни работилници за ученици и възрастни, интердисциплинарно представяне на взаимодействието между наука и изкуство. Подробности разказа Елица Стоилова.
"Проектът за Краси е много интересен, защото е един от необикновените проекти на нашата платформа. В повечето случаи чатботовете с изкуствен интелект се възприемат като ботове за клиентско обслужване или за маркетинг и продажба, за редовни бизнеси свързани с различни продукти и услуги. Има и по-специфични ботове, като например такъв на железарски магазин, или на университет, или на библиотека. Краси е интересен с това, че всъщност е първият чатбот на нашата платформа за такова събитие и работим с предположение какво ще им е интересно на потребителите да попитат. В дадения момент Краси може да дава информация за отделни събития от типа на това в коя зала ще се проведе, от колко часа, за какво става въпрос в събитието, кой е лектор. Това е огромно количество информация, защото самият фестивал има над 60 събития и 21 работилници за деца в рамките на 4 дни. Някои се повтарят повече от един път, както например са работилниците, над 120 лектора участват, освен това има книжарница за научна литература, има научен панаир. Страшно много са в София Тех Парк и едновременно с това са разхвърляни в много зали и локации", отбеляза тя.
Освен това той дава информация за цялата логистика и транспорта, като тази година на Краси му предстоят и други фестивали. Софийския фестивал на науката е първият фестивал, на който има чатбот. Технологията не е нова, но донякъде организаторите не се сещат, че по този начин могат да улеснят потребителите да преживеят по-пълноценно фестивала, заяви Стоилова. Образът на Краси е генериран от изкуствен интелект специално за Софийския фестивал на науката.
"За младите поколения това е естествен начин за комуникация и донякъде използването на аватари в чатботовете скъсява дистанцията. Забелязваме, че вече е тренд сред клиентите на нашата платформа да използват изкуствен интелект за да генерират специфичен, уникален аватар за своя чатбот. Така, че Краси се присъединява към компанията на уникални аватари създадени от изкуствен интелект", сподели тя. По думите ѝ чатботът на НБУ е бил първият в България за образователна институция, а от университетска библиотека от Хонконг са проявили интерес към чатбота на Варненската библиотека.
"Компании в Азия, които работят с чуждестранни клиенти имат нужди от европейски тип, от този тип чатбот", каза Стоилова. Тя посочи, че AI навлиза и в журналистиката и има набор от инструменти, които отлично се справят с корекция и рециклиране на информация от един в друг формат и хората, които работят в медиите трябва да ги познават, за да са актуални.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Чуйте целия разговор на Константин Лавсов със зам.- кмета на район “Подуяне” в звуковия файл, както и анкетата на Ана Попова.
65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..
През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..
Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..
Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..
Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..
Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..