Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жители на "Горубляне" подновяват протестите

На 12 май, неделя, от 16:00 ч. ще затворят за кратко движението по "Цариградско шосе"

Снимка: ФБ/Горубляне

Жители на столичния кв. "Горубляне" организират пореден протест тази неделя (12 май) от 16 ч. на бул. "Цариградско шосе".

Исканията и проблемите на жителите БНР-Радио София обобщи арх. Янита Тарабанова от Инициативния комитет.

Те са свързани с довършване на канализацията, проектиране на булевардите в ПУП Горубляне Запад, детски градини, устройствените планове за Крайречен (Черешите и Шамако), за Воден парк Искър, ПУП ж.к. Експериментален по чл.22 от ЗУТ да влезе в сила тази година, да започнат обезщетенията по чл.10б от ЗСПЗЗ за признатите като собственост, но не възстановени в реални граници имоти.

Арх. Тарабанова

"На срещата ни с Васил Терзиев на 15.03.2024 г. бяха поети ангажименти от служители на Столичната община, които за съжаление не се изпълняват. Това ни принуди да възстановим протестите си с ежеседмично затваряне на бул. „Цариградско шосе“, казват от Инициативния комитет.

"Въпреки че проведохме по една среща с районния кмет Ивайло Кукурин и с Васил Терзиев, комуникацията с администрациите и с НАГ не е добра. Нищо не се случва и с детската площадка на ул. “Шиндра”, а тя е втората за 10 хиляди души. Искаме срокове по всички искания! Може да са дълги, но искаме да знаем, че е поет времеви ангажимент", подчерта арх. Янита Тарабанова.

"Откакто съм кмет на район "Младост" с Инициативния комитет за Горубляне сме правили 3 или 4 срещи. Не съм съгласен, че липсва комуникация. Опитваме се да решим част от проблемите, които са поставени от жителите на квартала. Разбирам недоволството, но някои от процесите изискват повече време, отколкото и на нас ни се иска", заяви пред БНР-Радио София районният кмет Ивайло Кукурин.

Той даде пример с ПУП за Воден парк Искър. Въпреки, че го смятат за приоритет не районната администрация разработва подробния устройствен план.

"От наша страна процесът е стартиран, но не мога да се ангажирам със срок. Трябва да кажат от Столичната община."

По думите на Кукурин, детската площадка на ул. "Шиндра" трябва наново да се проектира, тъй като предишният проект, дарен от Инициативния комитет, не отговаря на изискванията.

Арх. Тарабанова репликира, че поне пространството за площадката може да бъде обезопасена и да бъде недостъпна за паркиращи автомобили.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27

Книгата и вдъхновението

Могат ли книгите да вдъхновяват и друг вид изкуства? Интерактивна инсталация Rayuela e вдъхновена от контраромана на Хулио Кортасар "Игра на дама" и следва неговия принцип за взаимодействие между посетителя и творбата. Пространството има за цел да насочи вниманието на зрителя-участник върху въпроса как комуникираме в ежедневието си и колко важни..

публикувано на 20.05.24 в 13:03

"Да поЧетем" на 24 май на пл. "Славейков"

За четвърта поредна година, на 24 май, на столичния пл. „Славейков“ ще се проведе фестивала „Да поЧетем“. Присъстващите ще могат да четат, да слушат, да говорят и да опознаят литературата, книгите, площада и творците, свързани с него. Пред Радио София Яна Стефанова, която е част от организаторите на събитието сподели, че пл. „Славейков“ е..

публикувано на 20.05.24 в 12:14