Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисковете пред Княжевската минерална баня се увеличават

Лили Чолакова и Любо Стефанов пред Радио София

Снимка: Боян Бочев

Най-старата минерална баня в София е застрашена не само сградата, но и минералната вода изобщо, поради строителство в близки имоти.

Не е извършен ежегоден хидрогеоложки монторинг, за да се установи дали строителството на търговски комплекс наблизо не е увредило трайно находището.

А самата баня, която е най-старата в София, датираща от времето на Османската империя, оцеляла над 350 години, днес я грози разрушаване, поради разширението на бул. "Цар Борис III" по Общия устройствен план (ОУП).

На състоялата се Кръгла маса по темата, залата на Читалище "Братя Миладинови" в квартала беше препълнена от граждани, общински съветници, районният кмет, представител на съ-собственика на имота - Специализирани болници за рехабилитация (дружество към МЗ) и представител на инвеститора за съседен имот.

Банята стои затворена вече много години и въпреки волята на гражданите на квартал Княжево, както и на всички радетели за запазването на този ресурс в града ни, сякаш няма изгледи нещо да се случи.

Група активни граждани от сдружение "Княжевецъ" от години се опитват да свържат хора и институции, за да се намери решение на проблема. Освен ангажираността на хората, от ответната страна няма кой знае какви дадени обещания. Припомняме накратко, тъй като темата неведнъж е присъствала в нашия ефир – собственикът на Банята към момента няма възможност и средства да я поддържа, за да бъде отворена за благото на гражданите.

Преди години бяха направени опити сградата да бъде прехвърлена за управление към общината, но същата не се съгласи. Тъй като самата сграда е културна ценност, самоотвержени хора все още се опитват да намерят решение. На дневен ред отново е прехвърлянето на собствеността, но при различни условия. За новостите по казуса разказаха Любо Стефанов и юристът Лили Чолакова от сдружение "Княжевецъ".

Рисковете около Княжевската минерална баня се увеличават.

"Имаме ново развитие и то е свързано с един терен в близост до банята. Конкретно става въпрос за инвестиционно намерение в този имот и притеснително е, че става въпрос за високо строителство – до 26 метра максимална височина, и дълбоки основи до 28 метра, или по-скоро възможност за такива", посочи Любо Стефанов, позовавайки се на отговор на Басейнова дирекция.


"Разстоянието между този бъдещ инвестиционен проект на бъдеща жилищна или офис сграда е отстоящ само на 8 метра от сондажа на банята", допълни той.

"При този случай би трябвало да се направят специални хидрогеоложки проучвания, които обаче не са направени, още повече, че Басейнова дирекция не е взела предвид каптажа на извора, преди да даде положително становище за строеж на такава сграда. Без минерална вода няма баня, а дори да я нямаше банята, минералната вода е една абсолютно държавна ценност и трябва да остане такава. Когато има дори най-малък риск за нея, това трябва да е водещ обществен интерес", подчерта Стефанов.

"За да сме сигурни, че изворът няма да пострада под никаква форма, трябва да изчакаме Басейнова дирекция да направи един много сериозен анализ, въпреки даденото положително становище", каза още той. По думите му при инвеститора нещата са абсолютно изрядни.

Доколко е възможно стопанисването на банята да бъде прехвърлено от Специализирани болници по рехабилитация (СБР) към общината?

Юристът Лили Чолакова посочи, че срещата, на която са присъствали общински съветници вносители на доклад в Столичния общински съвет за промяна на собствеността, както и представители на политически партии е била ползотворна и са изяснени доста неща.

Общинските съветници вече са входирали този доклад в Столичната община и той следва да бъде разгледан от Общинския съвет, с предложение за прехвърляне на собствеността, придобиването й от СБР към МЗ, каза още тя.

Чуйте повече подробности в разговора на Антония Каменичка в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как кенгуру-грижите лекуват?

За осма поредна година Май е обявен за Месец на отворените врати за много неонатологични отделения в цяла България. Те се включват в кампанията на Фондация "Нашите недоносени деца" за популяризиране практикуването на кенгуру-грижите  към бебетата. По информация на организацията, годишно у нас се раждат около 6500 недоносени деца – 10-12%..

публикувано на 20.05.24 в 17:11

La Femme с концерт в София

Френската супер шик неопсихаделик група La Femme идва в София на 21 май 2024 г. за концерт в Joy Station. Гости в предаването "Радиокафе" бяха част от нейните членове - Саша Гот и Марлон, както и музикантът Илияна Георгиева. По думите на Саша гот концертът ще бъде микс от песните, които са записвали досега, като ще има едно ново парче. Марлон..

публикувано на 20.05.24 в 16:35
Проф. Миглена Темелкова

На шествията за 24 май академичната общност ще бъде с протестни лентички

Над 40 висши училища в България не отвориха врати днес, в изпълнение решението на Общото събрание на Съвета на ректорите от 17 май. Извършват се само дейности с неотложен характер, въпреки че служебното правителство отпусна общо 80 млн. лв., а синдикатите отмениха свои протести. "Затворените врати не са само заради възнагражденията...

публикувано на 20.05.24 в 15:29

Българските домакинства и климатичната неутралност

Участват ли и доколко участват българските домакинства в енергийния преход към климатична неутралност? Гост в предаването "Радиокафе" беше Минчо Бенов - национален директор на "Хабитат България". От организацията работят изключително много за ускоряване на енергийното обновяване на жилищата и преодоляването на енергийната бедност на..

публикувано на 20.05.24 в 15:22

НИМХ очаква финансиране по Закона за висшето образование

За първи път от много години днес университетите в страната не отвориха врати, с изключение на провеждане на дейности с неотложен характер. КНСБ и „Подкрепа“ заявиха, че отменят планирания протест, но Съветът на ректорите съобщи, че такъв все пак ще има. След протестното писмо от ректорите на държавните и някои частни университети,..

публикувано на 20.05.24 в 14:45

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ)..

публикувано на 20.05.24 в 13:57

На извънредно заседание СОС обсъжда промените в движението в центъра на София

Предизвикалата недоволство нова организация на движението по софийските булеварди "Патриарх Евтимий" и "Витоша" ще бъде тема на извънредно заседание на Столичния общински съвет, обяви неговият председател Цветомир Петров. На друго извънредно заседание общинските съветници ще обсъждат проблема с кабинковия лифт от Симеоново до хижа "Алеко" на..

публикувано на 20.05.24 в 13:27