Димитър Рангелов, разказва за неговото изобретение – разследващо куче робот:
"Роботиката е лично моя страст от 8-9 клас. Магистратура и все напред, близо 12 години. Тя е в моето портфолио - технологии, наркотици, убийства, експлозиви. Хората обичат криминалета - филми, книги. За съжаление, истината си е истина. Моята докторантура е свързана с разрешаване на случаи с електрически нос, изкуствен интелект и подобни технологии.
Ползваме различни - 3Д реконструкции, геймификация, можеш с VR сетове да разрешаваш случая извън местопрестъплението. Започнахме с нетолкова добра резолюция и за една година сме в HD. Досега малко технологии са го позволявали. Опитваме се да ги качим на роботизирана платформа. Нашата камера не е 80 хиляди евро, а 1000, времето за заснемане и обработка е също много по-кратко. Събираме цялата информация от въздуха, правим и аудиоанализ. Генерираме с ИИ възможни сценарии.
Започваме от цялостния анализ. За съжаление, по-възрастните се опират само на опита си. Даваме им евтин и ефикасен инструмент. Реално местопрестъплението не е статична среда, времето за разследването му е от изключителна важност. Личната ни цел е да успеем да съберем платформа за около 10 хиляди евро и после да намаляваме цената. Ние сме научна група, част от полицейска академия и университет. Средната ни възраст на тези, които се занимаваме с технологии, е 25, на цялата група е 35 г.
На събитието "Човек срещу машина" на Ratio, което не е състезание, нито борба, ще покажа как машината помага на човека. Имаме цялостната разработка, която да се използва от човек. Но другият вариант е да се сложи на робо-куче или на колесна платформа, за да се установи безопасността на местопрестъплението.
Трябва да се гарантира безопасността на разследващите. Не винаги всичко е наред, целта е да имаме робот с устройство. Човекът го управлява, решенията са на следователя. Като се установи, че е безопасно, човекът взема устройството и влиза сам. Целта е да имаме практически действия, а не да имаме прекрасни играчки."
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..