В предаването "Радиокафе" е срещата ни с младата художничка Изабел Иванова. На 14 май тя ще открие своята дебютна самостоятелна изложба, носеща краткото, но експресивно заглавие „Яж!“, която е насочена към визуалното "поглъщане" на цветовете и многообразието на храната.
Изабел е родена във Видин, занимава се с изкуство от 15-16-годишна, опитвайки се да открие своя талант и призвание. Пробвала е различни спортове, танци – народни и спортни, пеене, свири на китара. Изненадващо научава от съученичка за провеждащи се в града уроци по рисуване, които посещава.
"Прибрах се вкъщи и започнах да прерисувам модели, различни животни и видях, че ми се получава", споделя тя. След като завършва средното си образование в природоматематическа гимназия с профил „Биология и химия“, през 2021 г. придобива бакалавърска степен със специалност "Изобразително изкуство и педагогика" в Софийския университет и оттогава не спира да търси своята идентичност в света на изкуството. С днешна дата, освен в изобразителното изкуство като свое призвание, младата Изабел съвместява професията на администратор в ITсферата.
В последно време Изабел се чувства притисната от бързия ритъм на съвременния живот, но открива спокойствие в рисуването. То е нейната врата към фантастичен свят, където въображението не среща граници, а тя може свободно да изразява своите идеи и чувства.
Най-голямата награда за младата художничка е, когато творбите ѝ успяват да докоснат душите на другите хора. Това за нея не е просто успех, а истинско удовлетворение от възможността да сподели част от себе си чрез изкуството си.
"Всъщност двете неща много добре се съчетават, понеже в IT сферата всичко е по-подредено, праволинейно, доста често със своите срокове, а в изкуствата всичко е хаос“, споделя тя. Определя себе си като сериозна, но и леко хаотична, но такъв е процесът дори в изкуството, допълва Изабел Иванова.
След завършването на университета се насочва към илюстрацията и живописта, чрез които най-добре изразява своето светоусещане. По думите ѝ, живописта я докосва още в ранните етапи на навлизането и в изобразителното изкуство, а ученето в университета просто шлифова уменията ѝ.
"Педагогиката също не е лесна, въпреки че някак си я подценявах - разказва тя за специалността си "Педагогика на изобразителното изкуство“. - Излизаме като учители и художници, което е супер, защото за мен са като две специалности в една“, пояснява Изабел. Избира да се дипломира с “Мода“.
Възхищава се на Караваджо, а вдъхновение за изложбата си черпи от творчеството на американската художничка Теди Паркър, която рисува натюрморти в стил живопис.
Всички произведения в своята изложба, наречена „Яж!“, младата художничка създава в рамките на 2 месеца.
"Животът ми беше работа и след това отново работа - по картините. Процесът беше колкото труден, толкова и приятен", разказва тя.
Самата Изабел е ценител на вкусната храна, увлича се по сладкарството, картините отвеждат публиката към многообразието на храната, но не само това е идеята.
“Всъщност се замислих за малките неща, колко са важни те. Храната е много важна, но поради това, че сме забързани, не се замисляме, че дори не се храним, а просто се „тъпчем“ за десет минути“, отбеляза тя.
Все по-рядко се замисляме за храната и качествата ѝ, но възприемем ли я като изкуство, се отваря ново измерение на удоволствието от нея.
Експозицията съдържа 14 цветни картини, живопис.
Авторката работи с природни форми – плодове, зеленчуци, давайки израз на техния колорит, а визуалното поглъщане на цветовете изразяват вътрешната ѝ емоция и всички чувства, вложени в рисуването на всяка една картина, твърди самата тя.
Дебютната самостоятелна изложба „Яж!“ на Изабел Иванова ще се открие на 14 май, от 18.00 часа в арт пространство на бул."Черни връх" 51 и продължава до 17 май.
От 24 до 26 май изложбата ще може да се види и в град Видин.
Чуйте повече от разговора на Гергана Пейкова с Изабел Иванова в звуковия файл и почувствайте вдъхновение да се запознаете с картините ѝ.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..