Първото издание на събитието по пътна безопасност "Всички заедно за живот" ще се проведе на 18 май 2024 г. в Банкя. То се организира от родителите на загиналия в пътен инцидент 17-годишен Стефан Стефанов, които основават фондация с неговото име.
"Чрез това събитие искаме да посеем зрънцето на отговорността. И да покажем по иновативен начин, чрез игри и личен пример, че като участници в движението, всички ние трябва да пазим себе си и другите на пътя", съобщават родителите на Стефан.
По време на кампанията са планирани различни игри с благотворителна цел. Идеята е събраните средства да бъдат вложени в мечтата на Стефан - изграждане на спортен център в Банкя, както и в подкрепа на деца в неравностойно положение.
По време на събитието присъстващите (без възрастово ограничение) могат да бъдат част от иновативни игри и предизвикателства, които организаторите са подготвили, да чуят историите и гледните точки на известни българи по темите, свързани с пътната безопасност, и да дадат своя принос за развитието и фондацията и сбъдването на мечтата на Стефан – изграждане на спортна зала в гр. Банкя, където децата да тренират свободно. Зала, където всички да са равни и да получават необходимата помощ, за да сбъднат мечтите си и да бъдат шампиони в собствените си битки. Както и подкрепа за деца в неравностойно положение.
Шест точки на отговорността, подходящи за всички възрасти, ще бъдат позиционирани в Парка на гр. Банкя на 18 май:
ТОЧКА 1: ЗНАМ ПРАВИЛАТА! КРЕАТИВНА ЗОНА!
Всеки може да приложи креативност и да създаде рисунка, която ще бъде част от благотворителна изложба през целия ден. Желаещите могат да закупят творба и по този начин да подпомогнат дейността на фондация "Стефан Стефанов".
ТОЧКА 2: ЗНАМ ПРАВИЛАТА! СПОРТНИ ДЕЙНОСТИ!
С велосипед, тротинетка или ролери, малките и не толкова малките ще имат възможност да се включат в състезание, което ще бъде контролирано от професионалисти и ще завърши с интересна иновативна игра.
ТОЧКА 3: ЗНАМ ПРАВИЛАТА! ДЕМОНСТРАЦИИ!
Преди да се качи зад волана, бъдещият шофьор е длъжен да премине през теоретично обучение, изпит и обучение по оказване на първа помощ. По време на демонстрациите желаещите в правоспособна възраст могат да пробват уменията си чрез решаване на тест тип „Листовка“ и курс тип „БЧК“ под зоркото око на професионалисти в областта. Само преминалите през двете предизвикателства (тестът и курсът) могат да продължат към следващата точка 4.
ТОЧКА 4: ЗНАМ ПРАВИЛАТА! ПОЕМАМ ОТГОВОРНОСТ!
Само успешно преминалите през предизвикателствата от т. 3 ще могат да стигнат до т. 4 – симулация на същинския изпит по кормуване, който ще протече с два учебни автомобила, отново под зоркото око на професионалисти. Всеки, който се качи в учебни автомобил ще може, чрез специални VR очила, да усети какво е да караш под въздействието на алкохол и наркотични вещества и да се убеди сам, че това не е правилно.
ТОЧКА 5: ДАРИТЕЛСКИ ПУНКТ
От пункта ще могат да се закупят и специално изготвени за събитието тениски: “Яко е да си отговорен”, които всеки ден да напомнят за отговорността, която трябва да поемаме, както и изработените рисунки от Креативната зона и картините на децата от „Есънс академия за спортни танци и изкуство“, които също подкрепят каузата.
ТОЧКА 6: СЦЕНА
На сцената през целия ден ще се осъществяват интервюта на живо с професионалисти и известни българи, които ще споделят своята гледна точка за пътната безопасност и важността на отговорността. Участие в програмата ще вземат и Детска вокална група "Палави ноти".
Събитието се осъществява с подкрепата на Столична община, Сдружение „Движение за национална кауза - ДНК“ и Асоциация за квалификация на автомобилистите в България (АКАБ).
Фондация "Стефан Стефанов" – Подкрепа за Младежта и Спорта – Всички Заедно за Едно.
Фондацията е основана от родителите на загиналия при нелепа катастрофа Стефан Стефанов. Основна нейна цел е сбъдне една от мечтите на Стефан – изграждане на спортен център. Както и да подпомогне спортното развитие на деца и младежи, включително и на тези в неравностойно положение.
Чуйте разговора на Невена Николова с родителите на Стефан – Красимира Манолова и Красимир Гаджев в звуковия файл.
Красимира Манолова и Костадин Гаджев, родители на Стефан
Дарителска сметка: IBAN: BG09DEMI92401000325506 BIC: DEMIBGSF Валута: BGN (български лев) Банка: Търговска Банка Д АД Получател: Фондация Стефан Стефанов - ПМСОтново фокусираме вниманието си върху децата в риск. България е с най-високи показатели сред страните в Европейския съюз относно децата, които живеят в риск от бедност у нас. Разговаряме с представители на Семеен център “Яко детство“, където използват хибриден модел на работа, за да помогнат на тези деца. Как реално този подход допринася..
Блок 58 в Студентски град е една от многото сгради в столичния район "Студентски“, в която се помещават общежития. В последните години многоетажната сграда претърпя ремонти дейности, благодарение на които помещенията придобиха модерен облик. Конфликт на интереси обаче предизвика въпроса: "Кой е редно да обитава общежитията във вход А на блок..
Читалището е типично българска обществена инициатива с учебно-просветителски функции, която има световно културно значение. През 2017 г. е вписана в Регистъра на ЮНЕСКО за опазване на добрите практики и нематериалното културно наследство. Първото българско читалище, наречено "Еленка и Кирил Д. Аврамови" е основано 1856 година в град Свищов по..
Стартът на политическия сезон у нас безспорно предвещава високо напрежение, коментира пред Радио София социологът от Алфа Рисърч Павел Вълчев. "По този начин беше дефиниран и от премиера, и от президента. Виждаме много сюжетни линии, по които може да се каже, че има високи нива на политическо напрежение. Доколко това напрежение ще доведе до..
Служителят на Центъра за градска мобилност Иван Алексенко, който след спор за поставена скоба нападна двама мъже в центъра на София, остава окончателно в ареста. Софийският градски съд потвърди мярката му за неотклонение "задържане под стража" по обвинение, че е нанесъл лека телесна повреда на повече от едно лице. В мотивите си..
Радио София ще отпразнува своето пълнолетие на 13 септември (събота). В предаването “Радиокафе“ ни гостува един от най-активните инициатори и автор на идеята за празника, DJ Мартен Роберто, който с много вълнение и настроение заяви: "Това, което предстои на 13 септември, е нещо, което принадлежи на сто процента на целия екип на Радио..
Проект “Зелена седмица в Банкя - заедно за здраве и чиста природа" се реализира в Банкя, от 8 до 14 септември. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Столичната община - Програма “Европа” 2025, от Сдружение “Пътека на желанието” в партньорство със Столичната община - район “Банкя”. За инициативата разказа пред Радио София Катина..