След доста години живот в Германия и кариера на криейтив директор за големи модни марки, Надежда Георгиева решава да се посвещава изцяло на изкуството. Наема си студио в Берлин и започва да търси собствен изразен език.
За няколко години тя задълбочава артистичната си практика, включваща живопис, скулптура и виртуална реалност. Работи с дърво, керамика, текстил, рисува, шие, бродира, изгражда необятни виртуални светове.
На 17 май 18:30 ч. в Гьоте-институт ще бъде открита нейната първа изложба, озаглавена от самата авторка "Невротичният балет на красотата и разрухата".
"Целият ми живот е бил на ръба на изкуството. Вътрешният ми глас винаги ме е водил да правя креативни неща, но сега реших да направя първата крачка – заяви в студиото на БНР-Радио София художничката Надежда Георгиева. – Различните материали и форми ме предизвикват да се захвана с тях. Импулсите от идеи постепенно изпълват пространството. С времето те диктуват как де се формирам като артист. Ставам канал за енергия, не мога да спра. Паралелно с това се ражда и поезията ми.+
Тя напуска България, когато е на 14 г. Отива при баба си, която е оперна певица в Германия. „Заливаха ме с изкуство, с език, с музика“, казва за онези години. Израснала е в операта, сред аромата на сцената, реквизита. Признава, че късно започва да се занимава със собственото си изкуство. Интересува се от дълбочината на нещата, връзките, преживяването. Насочва се към темите на живота – как успяваме, вътрешния ни диалог, развитието, какви сме като духовни същества, с какво занимаваме другите хора, с какво ги интригуваме да се замислят, какво оставяме след нас (климатичните промени)…
В изложбата ще бъдат показани три най-нови, последно създадени творби. Това са пластики, в които цветята заемат централно място: Wild And Beautiful Entity (текстил), Fragrant Bouquet (керамика, дърво) и A Dance With Time (текстил).
Куратор на експозицията е изкуствоведът Весела Ножарова.
По думите ѝ, Надежда Георгиева е можела да подреди първата си изложба и в Германия. Но занапред може спокойно да излага навсякъде.
"Рядко се среща толкова хомогенен артист, интегритет на живот и работа, търсения. При нея виждаме изключителна отдаденост, вдълбаване, сливане на личност и творчество. В света все повече се развенчава стигмата, че когато започваш да се занимаваш с изкуство, това те обрича на неуспех."
Чуйте разговора на Гергана Пейкова.
Резултатите от кампанията на сдружение „Безопасни детски прлощадки“: Преди няколко месеца, както обявихме и в ефира на Радио София, сдружение „Безопасни детски площадки“ стартира кампанията „Осинови спортна площадка“. Сега разбираме, че победителите са повече от първоначално обявените награди. Как се стигна дотук и голям ли беше интереса –..
Има едно село Смоличано в Oсоговската планина, което час по час и ден след ден става все по-красиво. Преди няколко години там се установява Елена Начева и създава „Живей с любов“ – пространство за деца, които творят. И селото, в което постоянно живеят десетина човека, започва да се променя – пленери, детски лагери, музикални майсторски класове...
Весела Кунчева за предстоящето на 13 април в НДК представление "Исус Христос Суперзвезда": "В момента работим и по мюзикъла "Коса". Радваме се много на това, което правим. Огромна отговорност! Имахме трънлив път - бяхме готови с премиерата и се обяви пандемията. Трябваше да изчакаме година и половина. Това смирение, към което ни принуди ситуацията, бе..
Момчил Николов , автор на и носител на престижната награда „13 века България“, за третата си книга от поредицата "Чекмо": "Чекмо е истински човек. Познавам го от 2002-3, когато живееше в Испания с питон-албинос "Джеймс Бонд", който влезе сега в третата книга. Казах му: "Йонко, един ден ще напиша роман за теб". Името му е Йонко, викат му "Чекмо"..
Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира." Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..
Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..