Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще върнат ли полигоните в обучението на шофьорите?

Снимка: Радио София

За това какво може да се направи за безопасността по пътищата заради зачестилите инциденти и как трябва да протича обучението на водачите говори Росен Рапчев, експерт в Държавна агенция безопасност по пътищата. По думите му пътнотранспортните произшествия са случайни събития, които не са планирани.

"Всеки смята, че със своите действия той прави всичко необходимо за да се чувства комфортно. Но правилата за движение по пътищата са създадени затова не просто за дискомфорт, или някой да се страхува от глобите, а напротив - те трябва да направят една хармония и едно разбирателство между хората. Тук е проблемът, който аз съм изключително много притеснен да го видя, че има различни кампании, които са много добри, които акцентират много добре за проблемите в пътната безопасност за това, което ние трябва да направим като граждани на това общество, за да сме по-добри на пътя. Да сме толерантни, много често използваме тази дума, но все по-малко си мисля, че хората я разбират", каза Рапчев.  

Той посочи, че в социалните мрежи такива кампании почти не се посещават, а в същото време един клип на някой, който се движи със скорост над 250 км. ч., или прави някакъв дрифт в населено място и два милиона души го последват. Това е повод да се работи във възпитанието на хората и ценностите, които изповядва едно общество.

Провеждат ли се по стар начин шофьорските курсове?

"Не само в България младите шофьори излизат напълно несигурни и неподготвени. Защото е клише да се смята, че ние сме най-лошите в Европа, напротив - навсякъде хората сме едни и същи. Хората по един и същ начин възприемат тематиката и всичко, което е около тях. Според мен обкръжаващата среда е основната, тя е въздействащата. Когато в обкръжаващата среда имате различно поведение, вие се стремите да следвате това поведение", сподели той.  


По думите му има предложение от Държавна агенция безопасност по пътищата и е заложено и в Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата да се завърне обучението на полигоните, но това е една сериозна инвестиция. От началото на 2024 година спрямо миналата има голям ръст на инцидентите с пешеходци, което е една тенденция. Той акцентира на това, че пешеходецът е уязвим участник в движението и призова пешеходците да не пресичат неправилно, но и дори да са на пешеходна пътека да спрат и да се огледат.

"Още през 2021 г. съвместно с МОН разработихме концепция, която се базира на учение в челия живот, не само за децата. Хората да се обучават в предприятията, работодателите да прилагат мерки, с които да запознават своите служители с нововъведенията в законите, с правилата. Най-елементарните правила", отбеляза Рапчев. Той добави, че контролът се засилва, става все по-добър, но дори в европейски мащаб никога не се е залагало само на него. Тази система няма да има този ефект, ако не се инвестира в щадяща инфраструктура.

Относно реорганизацията на центъра на София Рапчев отбеляза, че са получили документите за изграждане, които ще бъдат разгледани. Защото по думите му не всичко е рисуване на маркировка, а трябва да има изследване какви са потоците на движение, къде ще има нови улици и др.

"Много експерти се изказаха по този въпрос и не искам да коментирам тяхното мнение. Искам да кажа, че последните 10-15 години във всичките големи европейски градове целта е да се намали скоростта и градовете се планират особено с централната част се планират не за автомобилите, а за хората. Това е и световната тенденция", отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.02.25: На Радев партия не му трябва, "политиката на цигулката", мажоритарните избори имат минуси

Новата седмица ще протече с нови събеседници коментатори. До 21 февруари горещи новини и теми ще коментират социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Днес водещият на предаването Константин Лавсов насочи разговора така, че той обхвана следните теми: Социалното неравенство. Разделението сред обществото се видя и в бойкота на..

публикувано на 17.02.25 в 18:40

Реалистичен, оптимистичен и песимистичен анализ за демографското бъдеще на София

Какви са прогнозите за демографското развитие на столицата и какви са тенденциите за няколко десетилетия напред, според Актуализиран анализ на демографското развитие и прогноза , разработена в три варианта за населението на Столичната  община по градоустройствени единици (ГЕ) за 2030-2040-2050 г.? Анализът е реализиран от общинското..

публикувано на 17.02.25 в 17:50

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март

Близо с 10% поскъпват някои куриерски услуги от 1 март. Две от най-големите компании въвеждат и нови правила при таксуването на най-леките пратки. От 1 март се въвежда 10% увеличение на цените за доставка на вътрешни и международни палетизирани пратки, което се налага по транспортно-логистични причини. Това потвърждава за БНТ една от водещите куриерски..

публикувано на 17.02.25 в 17:05
Илиана Балабанова

Има сфери, в които разликата между заплатите на жени и мъже е до 40%

Средната брутна заплата на жените в България е с около 20% по-ниска от тази на мъжете , показва изследване, направено за периода 2008-2022 г. от института "Зангадор" и представено на конференцията "Заплащане и равнопоставеност в България", организирана от Българска платформа към Европейско женско лоби (ЕЖЛ). Разликите във възнагражденията..

публикувано на 17.02.25 в 16:35
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16