Ковид пандемията накара да преосмислим много човешки дейности, тласна и образованието в дигиталната сфера. Учителите по физическа култура и спорт също се сблъскаха с безпрецедентни предизвикателства.
Заедно с Румъния, Литва и Сърбия, България участва в нов проект, който прави връзка между дигиталното образование и физическата активност. Той се казва HopaSus, ръководен е от Националния университет по физическо възпитание и спорт в Букурещ и е финансово подкрепен по програма "Еразъм+" на Европейската комисия.
В България участват училища от София, Севлиево и Пловдив, разказаха пред БНР-Радио София Ида Вълкова и Вилислава Методиева от сдружение Walk Together, което е партньор по проекта.
Основен фокус заема ангажиментът за използване на дигиталните технологии за подобряване на спортното образование. HopaSus подчертава значението на възприемането на видео материали както и вече създадени видеоигри като средство за ангажиране на учениците и насърчаване на активното им участие.
За целите са привлечени не само ученици, а и учители.
Като използват игровия характер на видеоигрите, преподавателите могат да създадат динамична учебна среда, която да вдъхновява и мотивира учениците да се занимават с физическа активност.
"Неформалното образование може да направи учебните часове по-интересни. Използвайки например смартфон или лаптоп, можем да научаваме неща от опит и преживяване, без да го възприемаш като учене - коментираха Ида и Вилислава. - Физическата активност се поощрява, както се прави при игра – с получаване на точки, например. Технологиите са мощен мотиватор за физическа активност."
Част от проекта е проучване чрез апликация за състоянието на децата, техните способности, физическата им подготовка.
"HopaSus ще продължава да живее в уеб сайта и мобилните приложения. Имаме планове да продължим да работим по подобни тематики заедно с другите страни", увериха Ида Вълкова и Вилислава Методиева.
С тях разговаря Гергана Пейкова.
В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..
През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..
С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..
На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..
Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..
Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...
Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..