Медийната грамотност е движеща се мишена, коментира пред Радио София Иглика Иванова – докторант и лектор в катедра „Европеистика“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
„Това е способността да се задават въпроси, с които да се осмисля както източника и самото послание, което достига до човека, така и неговата собствена реакция на съобщенията, които постоянно идват от всички страни. Това е сбор от умения, знания и разбиране за ролята на медиите в обществото, в публичната сфера, как придобиваме представа за света, как самите ние се изразяваме. Медийната грамотност е способността да се достъпва, оценява, интерпретира и да се общува чрез медийно съдържание“, каза Иглика Иванова.
По думите й, източниците и каналите на медийно съдържание нарастват неимоверно много, което води и до ретранслирането на пропаганди съобщения в медиите. Именно затова Коалицията работи за цялостно интегриране на медийната грамотност в образователния процес и повишаване на медийната грамотност в обществото.
Иглика Иванова посочи, че за целта започна второто издание на видеоконкурса на Коалиция за медийна грамотност на тема „Медийната грамотност е…“. Конкурсът е насочен към ученици и младежи от 14 до 35-годишна възраст. Те трябва да подготвят кратко видео с дължина до 35 секунди, в което да споделят своята визия по темата медийна грамотност.
„В самата тема сме оставили едно многоточие „Медийната грамотност е…“, което е и покана да се запознаят с материалите и ресурсите в сайта на Коалицията за медийна грамотност, където могат да научат и всички подробности за конкурса“, обясни Иглика Иванова.
Тя добави, че няма сценарий, към който участниците трябва да се придържат – нужно е да използват въображението си, за да представят посланието си по най-добрия начин. Крайният срок за изпращане на видеото е до полунощ на 20 юни. Авторите на трите най-добри произведения ще получат награда под формата на оборудване/техника по техен избор, на стойност 1 100 лв. Конкурсът се провежда в рамките на кампанията „Дни на медийна грамотност 2024”, уточни Иглика Иванова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В деня на любовта и виното – 14 февруари, в студиото на Радио София гостуваха четирима съвременни поети - Виолета Кунева, Лора Младенова, Иван Брегов и Петър Чухов. Съществува ли наистина любов? "Това е някаква огромна потребност за емоция и материя, и когато са съвместими, може пък и да съществува. Дали ти е нужен някой до теб, срещу теб или..
Американският президент Доналд Тръмп тази седмица разговаря с руския президент Владимир Путин и украинския президент Володимир Зеленски. Очакванията са за среща между двамата в търсене на разрешение на войната в Украйна. Сигналите, които Вашингтон изпраща са за нов подход, критикуван както в Украйна, така и в Европа. Визитата на Пийт..
Мащабно експо с доставчици на електронни услуги , десетки лектори, включително и от големи световни платформи , и зона за среща със 100 маси за контакти с партньори и клиенти обещава третото издание на форума (Balkan eCommerce Summit 2025) , който ще се проведе в края на април т.г. (29 и 30.04 .2025). Балканският регион е много..
Връзката между Царска България и художественото образование, за първото училище по “художество“ представя изложбата “Академията в Княжество и Царство България“ , която може да се види в галерия “Академия“ на Националната художествена академия до 9 март 2025 година. В предаването “Радиокафе“ гостува кураторът д-р Милена Балчева-Божкова,..
Срокът за бюджета (14 февруари) беше даден от самото правителство и отлагането със седмица може да не е фатално, но не е добър сигнал, коментира пред БНР-Радио София Петър Ганев , старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Очевидно има промяна в плановете, нещо не е станало навреме, но по-притеснителното е че на среща с..
Носителят на специалната награда “Сирак Скитник” журналистът Светослав Иванов гостува в “Радиокафе”. Той разказа за журналистиката, която прави, за света, в който живеем и начина, по който се променя, както и за книгата си “Там, където загинаха дърветата” - 10 пътеписа от най-горещите точки на света, която сега има ново издание. Според него,..
Над 150 напълно непознати досега писма на Любомир Пипков, писани до родителите му Панайот и Надя Пипкови, по време на неговото следване в Париж, са събрани в новата книга на проф. Юлиан Куюмджиев "Любомир Пипков - писма от Париж". Писмата са от периода 10 октомври 1926 г. до 27 август 1932 г. и дават ценна информация, която осветлява и..