Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Искрен Иванов: И Китай, и САЩ нямат интерес войната в Украйна да има победител и загубил

РСМ не се държи като член на НАТО, Гърция ще ѝ създаде проблем за еврочленството

Искрен Иванов
Снимка: Ирина Недева

Войната на Русия срещу Украйна е част от едно по-голямо геополитическо противопоставяне между САЩ и Китай. В момента тя е в задънена улица.

"Китай няма интерес нито Русия да загуби тази война, защото ще остане сам срещу Щатите и техните съюзници. Няма интерес и Русия да я спечели, защото тогава тя ще възвърне сферите си на влияние от съветско време. От друга страна САЩ няма интерес нито Украйна да спечели тази война, нито да я загуби."

Това коментира пред БНР-Радио София доц. Искрен Иванов, политолог и експерт по международна сигурност, преподавател в Софийския университет.

По думите му, за Запада е по-добре този конфликт да не се разраства, а Русия да се изтощи, без да излиза от сегашните сфери на влияние.

Последната офанзива в Харковска област не е изненада, тя е по-скоро подготовка за по-мащабна, в която руската армия ще се опита да получи контрол в ключови инфраструктурни точки по пътя към Киев. Русия бърза, заради пратените от САЩ ракети с далекобоен обхват. Ако Украйна ги използва рационално и прагматично, до края на годината може да върне паритета с Русия.

"Конфликтите, които бяха заспали по време на еднополюсния свят, отново започват да се възпламеняват."

Колкото до случващото се в Северна Македония (РСМ), действията и посланията на новия президент Гордана Силяновска-Давкова и на управляващите са напълно в антиевропейски и антиНАТОвски дух, коментира още доц. Иванов:

"Съседите са член на Северноатлантическия пакт, но реториката им нито е приятелска, нито партньорска. Добрите съюзници не говорят по този начин. Големият проблем на РСМ е, че тя ма сериозни културно-цивилизационни и исторически комплекси, които пречат тя да води рационална и прагматична външна политика."

Политологът допълни, че ако ние все още се колебаем, Гърция вече заяви, че ще наложи вето за членството на РСМ в Европейския съюз, най-малкото защото отново се поставя под въпрос името на страната.

Гърция винаги е била непреклонна, когато трябва да защитава интересите си и дори заради това на Запад сякаш повече я уважават. Пред РСМ има два пътя: да се превърне в една нова Унгария, съюзник в НАТО, на който не можем да разчитаме, или да тръгне по пътя на Сърбия.

Чуйте разговора на Лъчезар Христов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бяла Слатина

"Форум", 14.06.24: Климатичните аномалии

Коментатори във "Форум" тази седмица са екологът Данита Заричинова и политическият анализатор и председател на Обединението за честни избори Стоил Цицелков. Заедно с водещата Антония Каменичка, част от темите, които дискутираха бяха: Метеорологичните аномалии. Доброволчеството при бедствия и аварии. Военна  подготовка на младите..

публикувано на 14.06.24 в 20:20

Гените и биологията в Космоса

На 17 юни 2024 г. в иновационния форум "Джон Атанасов" на София Тех Парк ще се състои третото издание на Tech Park Talks тема на което ще бъде "Космосът - път за развитие на човечеството".  Поредицата има за цел да създаде платформа за диалог между професионалисти от различни индустрии, насърчавайки споделянето на знания и опит. Форматът е..

публикувано на 14.06.24 в 18:22

Архитектурният облик на столицата

Градската инфраструктура може да бъде едновременно мост и бариера , а привидно деполитизираният ѝ статут е в конфликт с потенциала ѝ да ограничава или насърчава икономическата мобилност на определени общности и места. Картографираният вот на местните избори в София (2023) се оказа разделен от жп линия, превръщайки инфраструктурното разделение в..

публикувано на 14.06.24 в 18:10
Жюстин Томс

Политиците и социалните мрежи

Как социалните мрежи могат да вкарат политическа формация в Парламента? Те са една нова политическа трибуна и арена на партиите и как те повлияха на изборите у нас и в Европа? Подробности разказа Жюстин Томс, преподавател, маркетолог, писател и експертът по онлайн медии. "Социалните мрежи дават едно много голямо предимство в сравнение с..

публикувано на 14.06.24 в 17:09

Вдъхновителят Явор Николов: Мисията ни е да променим света от България

Където и да сме по света, да бъдем свързани и да обсъдим  възможностите за развитие и живот тук в България е голямата цел на форума Bulgaria Wants You, който се провежда в Националния дворец на културата днес. Събеседник в предаването "Радиокафе" беше и Явор Николов от "Дронамикс" – една от успешните компании, която ни представя в България..

публикувано на 14.06.24 в 16:59
Володимир Зеленски и Джо Байдън

САЩ и Украйна с 10 годишно споразумение за военна помощ

Американският президент Джо Байдън и украинският му колега Володимир Зеленски сключиха 10 годишно споразумение, според което Вашингтон поема ангажимент да доставя на Киев военна помощ. Стъпката ще подсили Украйна при отбраната й във войната с Русия. Какви са подробностите от това споразумение? "Споразумението е рамка за дългосрочен..

публикувано на 14.06.24 в 15:59
Георги Петров, Даниел Ненчев и проф.Александър Кьосев.

Проф. Александър Кьосев за книгата "Вера и Далавера"

В рамките на форума "Bulgaria Wants You е разговорът с проф. Александър Кьосев – директор на Културния център на Софийския университет и преподавател на поколения млади хора, завършили специалност "Съвременност и култура". В разговора участва и стажант-репортерът Георги Петров. Поводът е "Вера и Далавера", сборник с есета и анализи, простотии..

публикувано на 14.06.24 в 15:09