"Зелени момичета в помощ на кръговата икономика" - Даниела Тошева, член на управителния съвет на АЛДА Асосиейшън. Развива собствен бизнес в една непопулярна за жени сфера - метали. Впоследствие започва бизнес консултантска дейност в подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия, занимава се с Европейски проекти като консултант. АЛДА Асосиейшън е НПО, което подкрепя формалното и неформално образование на младежи в България:
Даниела ТошеваUpdate Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin."Най-спешното предизвикателство е зеленият преход. Климатичните промени са навсякъде около нас. Зелената сделка, приета в 2020 е насочена към пренаписване на всички закони от гледна точка предотвраряване на климатичните промени. В зелената икономика ще има нови зелени работни места, за които трябва да бъдем подготвени.Проектът ни е насочен към момичетата. На европейско равнище се работи за подкрепа ролята на жените. Но в енергийния и инженерния сектор, те са неравнопоставени - самите жени не избират такива професии, а те се представят добре. Черпейки от европейския опит, решихме, че трябва да направим нещо за българските ученички, следвайки най-доброто в образованието в Европа.Насочени сме към средния курс, не само тук, а и в Гърция и Турция. Идеята е да се дадат зелени умения на ученичките. Има различни трактовки. Реално зелените умения са различни видове - технически, свързани с определени професии, за ВЕИ, градско зелено фермерство, зелен транспорт. Както и екологично и социално управление на компаниите. Системно и проектно мислене, развитие на дигиталните умения, СТЕМ.Предлагаме интегрирано СТЕМ-образование, интегрирайки го със зеления подход. Ученичките да правят проекти, с които ще се сблъскват в реалния живот, за да се ориентират по-добре. За тези професии няма достатъчно информация. Момичетата от средните класове имат малка представа за тях. Например зелен градски фермер. Може да бъде основна професия, има вдъхновяващи примери в Европа (подробности за Grow Up Box, Unit 84, Pepperness - в разговора).Друга професия на бъдещето е Мениджър устойчиво развитие - без значение от сектора на фирмата. В момента е от най-търсените и добре платени професии.Партньори са ни училищата Платон в Гърция и Ататюрк в Истанбул, създадено като училище за таланти. От българска страна бихме желали да се включат повече.Стартирахме с "Линкълн" и 125-о. Отворени сме за абсолютно всички средни училища и учители по СТЕМ, за които предлагаме безплатен обучителен курс. Представяме обучение чрез предизвикателство, момичетата от трите държави ще се срещат онлайн и ще е като състезание."
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..