"Преди няколко години се опитах да го прочета първо на испански и всъщност се оказа доста трудна задача, тъй като той е изключително многопластов. Това, което ме привлече в него е по-скоро визуалната му част, защото тя не съществува на повърхността, но романът може да бъде прочетен по няколко начина, което е красивото. Читателят сам избира как да подходи към произведението, дали от първа до последна страница, дали да чете главите по схемата, която е зададена от самия Кортасар, или да ги чете по свое собствено желание в свой собствен ред. Това беше най-интересното за мен, защото неговият подход е тотално различен от прочита на един роман и той го нарича "антироман", каза Карушкова.
По думите й произведението е разделено на две и във всяка глава се говори по различни теми - философия, музика, житейския и любовен път между двама души. Друго интересно е това, че авторът измисля свой собствен език, сподели Карушкова.
"Инсталацията е базирана на същия подход и всъщност можеш да преминеш през пространството от първа до последна точка, а можеш да го направиш и по свой собствен път - да се луташ, да се връщаш. В пространството ще има 7 артефакта, които сами по себе си са различни, с различен подход, различни материали. Имаме стъкло, имаме дрехи, имаме визуализации, фотография, видео. Книгата също присъства като артефакт и идеята е, че всеки предмет има една и съща цел, но тя е показана под различна форма. Много ми се иска хората сами да намират интересното във всеки елемент и предмет, и да могат те сами да си комуникират. За мен най-важното е да бъдат въвлечени в самото пространство и да открият нещо свое, тъй като както и в думите ние им предаваме значението, което сами усещаме", отбеляза артистката.
Тя посочи, че сме заобиколени от информация и комуникация и затова в днешно време има голямо разминаване между хората. Това се превръща в мащабен проблем и затова трябва да му обърнем внимание и да се замисляме по-често какво казваме. Изложбата се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" и ще се състои в Галерия "КО-ОП" на ул. Триадица. Входът е свободен.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..