Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 125 години от рождението на Дечко Узунов

Снимка: СГХГ Sofia City Art Gallery

През 2024 г. се навършват 125 години от рождението на големия български художник и интелектуалец Дечко Узунов (1899–1986). Едва ли ще се намерят малцина, които да не знаят името му, да не са се срещали с негови творби, които отдавна са в музеите и днес определяме с думата "класика". По този повод Софийска градска художествена галерия (СГХГ) открива изложбата: "Дечко Узунов. Съзидания/125 години от рождението на художника", която ще се състои от 16 май до 8 септември 2024 г. Подробности разказа Аделина Филева, директор на СГХГ.

"Заедно с Художествената галерия - Казанлък, Софийска градска галерия и Държавна агенция "Архиви" подготвихме един голям проект, който започна през февруари от галерията в гр. Казанлък, защото той там е роден. Беше представена неговата юбилейна изложба от 1969 година, която изважда един любопитен проблем с неговото творчество и с живота му. Това е изложба, за която той в началото е много приветстван, след това излизат едни разгромяващи статии и това е и поводът да бъде освободен от поста председател на СБХ. Интересното е, че тази изложба е договорено да бъде в Москва и когато тя отива там, там пък е изключително хвалена, дори се откупуват работи за Музея "Пушкин". И тук притихват всички отрицателни сили, но самият творец е много огорчен от събитието", каза тя.

По думите й художникът е една много дипломатична фигура с фино отношение към колегите и подкрепа за по-младите. Неговите студенти са измежду нашите най-големи художници и всеки един от тях е със свой индивидуален почерк. Освен това той е правил както светски, така и църковни стенописи.


"Тук в СГХГ е третата част от нашето представяне и публиката ще се срещне с неговата живопис. Тя е наредена по хронология от най-ранни негови творби от 20-те години на 19 век, до неговия последен акварел през 1986 г. и могат да се усетят всички теми, проблеми, които го вълнуват. Отношението му към портрета е такова, че той става известен в началото като един блестящ портретист. Даже първата му награда е за портрета на Лилиев през 1924 година. Рисува много своите племенници и детският портрет на неговата племенница Елена се смята за един от шедьоврите в българското изкуство. Изобщо публиката може да види всички тези пластични промени и това, което той прави, темите, от които се вълнува, жанровете, които го привличат, а не само портрета. И голото тяло и натюрмортът, и пейзажите. Всъщност Дечко Узунов е наистина художник, той мисли образно, никога не спира да рисува", каза Филева.

Тя подчерта, че в Галерия "Дечко Узунов" има над 13 хиляди творби, от които почти 12 хиляди са акварели. В културните институти в Европа ще бъде представена още една негова изложба, като за 24 май тя ще бъде открита в Берлин и се казва "Дечко Узунов. Пътни бележки". Това са неговите рисунки от пътуванията му из България и по света. На изложбата в СГХГ публиката ще има възможност и да се срещне с различни текстове на различни специалисти, критици и художници, които са писали за него. Това е допълнено с филм за бележития художник и 7 интервюта от различни личности, които са били негови студенти и приятели.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17