"Българските домакинства участват в изключително ограничен мащаб, общо взето участието може да се сведе до тези, които в крайна сметка санираха сградите, в които живеят основно по първата програма, която обхвана около 2200 сгради. Сега тя продължава, ще бъдат обновени още около 1000 сгради по първата фаза на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента по втората фаза са кандидатствали малко под 300 сгради. Но какво значи те да участват в енергийния преход към климатична неутралност? Всъщност ангажиментът за постигането на климатична неутралност до 2050 година на ЕС предполага прилагането на доста политики и мерки, които са свързани с намаляване на емисиите на парниковите газове, на съкращаване на използването на фосилни горива и прочее", каза Бенов.
Той допълни, че българските домакинства са затруднени да участват в този преход, тъй като нивата на енергийна бедност са високи и около 1 млн. и 800 хиляди домакинства са в това положение. За да бъде пълноценно и справедливо тяхното участие те имат нужда от целенасочено подпомагане и трябва помощите да бъдат насочени там, където са необходими, а не както досега да се подпомагат всички. Ефектът за постигане на въглеродна неутралност, поне що се отнася до сградния сектор, идва основно оттам.
По отношение на енергоспестяващите крушки той посочи, че те са най-малкото нещо, което може да се направи за пестене на енергия. На предстоящо събитие на 22 май 2024 г. ще бъде дискутирано как домакинствата сами да си подпомогнат, като произвеждат енергия от ВЕИ, а не само като я пестят. Събитието е за журналисти и ще бъде разделено на 4 панела, като целта му е информацията за Зелената сделка да бъде представена обективно по медиите.
Бенов отбеляза, че България трябва да създаде конкретни национални цели, които да показват какъв е приносът на страната към това европейско усилие. Освен това всички български общини трябва да имат социален план за климата. По думите му първата и втората фаза по програмата за енергийна ефективност на сградите са били със 100% грант, а сега предстои трета, при която е нужно 20% самоучастие от собствениците на жилищата.
"Промяната в поведението ни доказано може да доведе до значителни спестявания на енергия. Нещо супер елементарно е например, когато домакинята готви да готви на по-ниска температура с капак върху тенджерата. Да се използва разклонител, който има прекъсвач, да се пускат щори или пердета, когато навън е много горещо и имаме нужда да охлаждаме жилището си. Добро уплътнение на прозорци, на врати, най-добре е те да са енергоефективни, това са наистина простички неща. И да променим това наше разбиране, че за да ни е топло трябва да е 30 градуса в помещението", каза Бенов.
Той посъветва когато се купува електроуред той да е енергоспестяващ, тъй като това е разход, който не правим често. Също така при експлоатацията на електроуредите да прочетем как правилно трябва да ги използваме. Третият панел от събитието ще разгледа облекчаването на административните процедури при използването на инсталации за ВЕИ, които са със сравнително ниска мощност, до 20 KW.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..