Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изкуственият интелект и медицината

Снимка: Pixabay

Наближава крайният срок за участие в конкурса за студенти по медицина за есе по темата "Ще остави ли изкуствения интелект лекарите без работа?" Това е второто издание на наградите "Александър Дърводелски", а формата на получаване на есетата и оценяването останат същите, съобщават от Център за защита правата в здравеопазването. Паричните награди се връчват само на български студенти по медицина, като право на участие имат студенти по медицина завършили втори курс. Конкурсът и темата на есето се обявява официално на 7 април 2024 г., а победителите ще бъдат обявени на официална церемония на 2 юни. Подробности разказа д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център за защита правата на пациентите.

По думите му до момента 69 кандидати са подали своите есета, което е с 10 повече от предходната година. Това е така, тъй като темата е интересна и все повече хора се интересуват от AI. Според д-р Кацаров изкуственият интелект ще измести медиците от професията им:

"По отношение на диагностиката това може да се види и с просто око. Ако например ние сравняваме рентгенов образ, или лабораторни изследвания, ние ги сравняваме на базата на опита, който сме натрупали и това, което сме виждали преди това. А изкуственият интелект може да направи сравнение с милиарди такива образи правени по цял свят. И това да го направи за части от секундата и да изчисли в проценти какви са най-големите вероятности за една, или за друга, или за трета диагноза. Така, че аз мисля, че тук възможностите са огромни и това е добре, защото в крайна сметка медицината е за пациентите."


Той посочи, че почти всяка болница у нас има, или се готви да включи в работата си роботи. В някои етични аспекти човешкият фактор няма да бъде изместен от AI, тъй като зад роботите стои човек. Освен това каза, че журито ще акцентира върху начина на разсъждение на студентите. 

Кой би носил отговорност за грешки допуснати от AI?

"Няма ясен отговор в момента кой носи отговорността, защото не е изключено да бъде допусната грешка - техническа, математическа, или някаква друга и от това да пострада човек. Това е много съществен въпрос, на който тепърва правото трябва да отговори кой в крайна сметка ще бъде отговорен", каза д-р Кацаров.

Той отбеляза, че AI допринася много, като в момента върши доста от нещата, които са трудоемки и досадни, но ще започне да върши и работата на лекарите. Специалистът заяви, че технологиите дават своя отпечатък, което се вижда и при лекарствата, не само в хирургията, вижда се и във възможностите за отдалечена диагностика. По думите му най-добрият начин да се попречи на развитието на медицината е да се забранят новите технологии. Д-р Кацаров поясни, че сме пропуснали възможността страната ни да бъде водеща в здравния туризъм, защото:

"Една от причините е тази - забраняваме да се разкриват дейности, ограничаваме конкуренцията между лечебните заведения. Вместо да плащаме за дейност започваме да плащаме издръжка на болници и в резултат на това качеството на медицинското обслужване намалява и пациентите търсят по-добро качество в съседните страни. Вместо да печелим ние от здравен туризъм, печелят чужди икономики. А бихме могли, това е изключително печеливша дейност. Тя е много по-печеливша от обикновения туризъм."

Като всяко ново нещо пациентите биха се страхували да се оставят на манипулации на изкуствен интелект. Относно противопоставянето на лекари и пациенти д-р Кацаров каза, че това е така, заради начина, по който се управлява здравната система.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55
В Австралия,  Uluru

Адресите на любовта - Мариана Мелнишка и доц. д-р Александър Геров

Тя е един от създателите на списание ЛИК, журналист, преводач на поредицата за Хари Потър, на Антъни Бърджес, на Джон Фаулс и още десетки книги. Той е математик и информатик, въвел изкуствения интелект в България през 70-те години на ХХ век. В професионално отношение, Мариана Екимова-Мелнишка и доц. д-р Александър Геров са като масло и вода...

публикувано на 19.04.25 в 14:00

Боядисват и играят заедно, създават приятелства

За трета поредна година фонадация "От нас зависи" кани всички деца на "Голямо великденско боядисване на яйца": Събитието ще се проведе на 19 април от 11:00 до 15:00 ч. в Каньон парк в Младост 3 и е със свободен достъп. Точно както и предишната година екипът на фондация „От нас зависи“ е предвидил и работилници, музика, танци, спортни игри и..

публикувано на 19.04.25 в 10:25

Локацията ни е свободна, сцената ни е открита

Мобилното ни студио е на Sofia Spring Fest – Пролетният фестивал на София, където се срещаме с организатори и участници в събитието: Мадлен Христозова :е част от организаторския екип: Финалният ни акцент е с редактора Христина Иванова: "Всеки малък жест е важен".

публикувано на 19.04.25 в 10:07
Софийската премиера на книгата е насрочена за 19 май

Петър Чухов: Поезията може да се представя на сцена!

Часове след Международния ден на хайку поезията в студиото на БНР-Радио София гостува съвременният български поет, писател и музикант Петър Чухов . Българското хайку през последните години заема достойно място на. По думите му у нас хайку общността е организирана от 2000 г. Постепенно от ентусиазирана група хора хайку поетите са..

публикувано на 18.04.25 в 18:41
Карта на температурните отклонения от нормата в света за март 2025 г. Източник: Агенция Коперник / C3S

Експерт: Реалността чука на вратата, затоплянето не бива да се игнорира!

Март е вторият най-топъл в света, с глобална средна температура от 14,06 °C (с 0,65 °C над нормата за периода 1991–2020 г.) За Стария континент средната температура от 6,03 °C през март е с 2,41 °C по-висока от нормалното.  Това коментира пред БНР-Радио София експертът Николай Петков . По думите му, в България месецът беше..

публикувано на 18.04.25 в 17:16