Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 28 май, от 20.00 часа

Бах за гъдулка и пиано в проекта "Вселена"

Концерт и албум на Фани Куцарова и Мартин Владимиров

Новосъздаденото дуо Фани Куцарова /пиано/ и Мартин Владимиров /гъдулка/ записаха наскоро трите Сонати за виола да гамба и чембало от Йохан Себастиан Бах. Записите са осъществени в Първо студио на Българското национално радио.

Виола да гамбата и гъдулката са с подобен звук и регистър, а младият и много талантлив гъдулар, който е и част от Оркестъра за народна музика на Българското национално радио Мартин Владимиров, се зае с нелеката и доста предизвикателна задача да изсвири Баховите произведения. Този запис е единствен по рода си и се очаква да предизвика сериозен интерес сред нашата и световна музикална общественост.

Предстоят концертни изпълнения в някои европейски столици, а премиерата на родна сцена ще е на 28 май в столичния София Лайф Клуб.

Мястото е нетипично за симфоничен концерт, но е единствената клубна сцена, която има акустичен роял и изключително добра акустика, отбеляза пианистката Фани Куцарова, която бе гост в “Радиокафе“.

“Тъй като е нестандартна и музиката, която ще представим се надявам да се получи един много добър концерт“, допълни тя.

„Ние сме българи, а нашият фолклор е една от най-големите ценности, които имаме и смятам, че с него трябва да се върви напред".

Фани Куцарова разказа за първите си съвместни изяви с Владимиров.

“Беше мой студент в Музикалната академия. Преди 4 години имахме с него часове корепетиция, тогава този човек ме впечатли с невероятния професионализъм на 20-годишен човек, който работи и свири като един изключително даровит завършен музикант“.

Симбиозата между класиката и фолклора се оказва изключително успешна, поради сходния тембър на двата инструмента.

“За моята 50-годишнина, която беше в Първо студио на БНР, направихме първия опит. Изсвирихме Третата соната за виола да гамба и чембало от Бах, и колеги казаха, че това е дует, който има перспектива, а аз харесвам много нестандартните инструментални комбинации. Така след като ни харесаха, решихме, че можем да опитаме“, разказа  Фани Куцарова.

Това е страхотно предизвикателство, защото гъдулката има само 3 струни, на които Мартин Владимиров успя да изсвири и трите сонати. Така се създава „Бах за пиано и гъдулка“.

„Работихме осем месеца почти ежедневно, за да напаснем звук, тембър, стил. Беше сериозна работа“, разкри пианистката.

Записите на компакт диска се осъществяват отново в Първо студио на БНР. Издаването му вече е факт и след като бъде промотиран на 28 май, албумът ще бъде наличен и във всички музикални платформи, каза още Фани Куцарова.

С два предпремиерни концерта в културните ни институти в Будапеща и Братислава, албумът вече е представен извън България.


„Концертите бяха неочаквано голям успех за мен самата, свирила съм и друг път по тези места, но толкова пълни зали и толкова дълги аплодисменти не е имало никога“, изтъкна Куцарова и допълни:

“Този експеримент всъщност го кръстихме “Вселена“, защото решихме, че ще е много тежко да свирим само Бах и затова го съчетахме с едни от най-добрите ни фолклорни произведения“.

Какво да очакваме от уникалния проект “Вселена“, който ще бъде представен на 28 май?

“Първата соната ще изсвирим с чембало и гъдулка, след това ще представим и фолклорни парчета, едното от които ще бъде трио с Венци Трифонов – пиано, гъдулка и кларинет, а всички обработки са дело на Мартин Владимиров“, разкри още Фани Куцарова.

Още аспекти чуйте в разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00