Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Израел

Кафето като терапия и на фронта

Снимка: Личен архив

Има места по света, където освен медицински специалисти като психиатър или психолог, които помагат на хората да се справят със стреса, се вика и... кафе. То е не просто освежителна напитка. Оказва се, че поднесено по определен начин, в точен момент,  може много да помогне. 

Със собственика на една такава необикновена Къща за кафе в Израел разговарят кореспондентите на БНР Феня и искра Декало.
Пред тях той разказа следното:

"След един от инцидентите на фронта, получилите тежки и средни травми са изпратени в болница, където физическите им рани се лекуват от лекари, но за пост-травматичното състояние се изисква психолог. И тогава успоредно със специалистите, лекуващи менталните проблеми, поканиха нашата кафе-количка.

Невинаги съм бил собственик на такова пътуващо кафене. Преди време имах много търсена фирма за кетъринг, но при пандемията имаше ограничения за броя на присъстващите и станахме ненужни. Бизнесът ни се провали. От малкото останалия ни инвентар, направихме кафе количка-щанд за празненства на открито.

Имахме голям успех, понеже предлагахме огромно разнообразие от топли и изстудени кафета и коктейли с кафе. Живеем в центъра на страната, но понеже сме подвижни, имахме клиенти от Севера до Юга."

В разгара на войната.

"След злокобния 7 октомври. 2023 г. отново останахме без работа. Хората мислеха повече къде са скривалищата, отколкото къде да изпият по едно кафе на открито. Цялото общество бе ангажирано с мисълта, как да помогнем на армията.

Още в първите дни на войната, решихме да направим подарък на танкистите и артилеристите, които отбиваха обстрелването от анклава. Пристигнахме с кафе-количката при тях. Знаехме, че войниците нямат достатъчно време за сън. И в този момент келнерите, свикнали да обслужват частни партита, се промъкваха с табли между танковете. Почти всеки десет минути се налагаше да залягаме, около нас се взривяваха ракети.

Малко след това и ме мобилизираха за 4 месеца. След като се върнах у дома и започнах да възстановявам бизнеса си. Поръчките не бяха много. През свободното от конкретни ангажименти време отивахме близо до южната или северната граница. Невинаги продавахме, често раздавахме кафе. Освен за защитниците, се грижим и за евакуираните. Пристигаме пред големите хотели, където сега те са разквартировани.

Не че там не им сервират кафе, но при нас има наистина неочаквани напитки.- на пръв поглед странни съчетания с кафе: тиквено Лате с канела и карамфил или тайландски чай от сини цветя и мляко с много лед. То напомня израелското знаме. Много харесват нашето кафе мока, с карамел и горчив шоколад. Имаме и американско кафе... с лимон. Или дори солено кафе - с кристалчета морска сол.

Списъкът е дълъг. Всяка рецепта за кафе има своята история и ние с готовност я разказваме."

Чуйте още от интересния разказ за многообразните възможности за съчетаването на различни вкусове. И как кафето помага в някои ситуации – понякога освежава, друг път изненадва и носи успокоение.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Захов (вляво) и помагачите на курбана

Традиции има за всеки ден

Гостуваме на празника на софийския квартал Ботунец. В началото с нас е  Анета Кокоева - главен експерт в кметство Ботунец: "Отбелязохме 100 години на читалището, но нямаме сграда. Имало е културен дом за Кремиковци, пионерски дом. В читалището е имало духова група и певческа група, но за съжаление бабите си отиват една по една. Успяхме да..

публикувано на 23.06.24 в 10:31

Пианистката Даниела Минева - за съвременната музика с любов

В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка)..

публикувано на 22.06.24 в 16:40
Лука Касъров

Историята оживява - Енциклопедистът Лука Касъров

Днес отиваме в Копривщица - възрожденското градче, дало и даващо на България светли умове и смели сърца.  Поводът е 170 години от рождението на автора на първата българска съвременна енциклопедия. Той се казва Лука Касъров. Разказите за неговите живот и дело са на екскурзоводите в Дирекция “Музеи” - град Копривщица. Ще чуете представяне на..

публикувано на 22.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Кварталът на артистите

Никол Вълчева е PR експерт в областта на театъра и съавтор на книгата “Бохемска София - истории от жълтите павета”: "."Кварталът на артистите е бил свидетел на живота на много артисти, но и писатели. Спираме се пред домовете на някои от актьорите от първата трупа на Народния театър. Голяма част от домовете са на артисти, които получават от държавата..

публикувано на 22.06.24 в 15:00
Елена Доксова-Рикарди

Адресите на любовта - Елена Доскова-Рикарди

Сопраното е първата българка, пяла с договор в Ла Скала Гласът на Елена Доксова-Рикарди “блести като острие на нож или гали като зефир”, според думите на критиците. Заради цветистата фраза, ясната дикция и огнения темперамент, прочутият диригент Артуро Тосканини настоява тя да бъде назначена в миланската Ла Скала. Годината е 1928. с договора,..

публикувано на 22.06.24 в 14:00

Съвсем различно преживяване

Лора Декова е създател на фестивала "На брега":  "Доста от прожекциите ни са на филми с екологическа насоченост. Но не са документални филми, които се гледат по телевизора. Прожекциите ни на Конна база Войнеговци почнаха от миналата година. Винаги е пълно, магическо е някакси.  Филмите създават много добро настроение, подбрани са за добър завършек на..

публикувано на 22.06.24 в 11:18
 Дима Настева, Иван Карастоянов, Диан Ставрев (вдясно)

Да бъдеш ясен и за незрящите

Дима Настева и Иван Карастоянов от Комиксилница (комикси за незрящи) говорят за адаптираните филми за незрящи. Третият гост е актьорът в тях Диан Ставрев: "След комиксите решихме да адаптираме и филми (Дима). Днес е премиерната прожекция. От 2017 досега са адаптирани 16 филма по европейска програма. Времеемко е, но не е трудно. Времето на филма,..

публикувано на 22.06.24 в 11:03