Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В романа "В кръвта ми е"

Писателката Франческа Петрицио с различен поглед към Борджиите

Преводачът Ваньо Попов пред микрофона

"В кръвта ми е" от италианската писателка Франческа Петрицио е исторически роман, който впечатлява със стил и откровеност и завладява още с първите думи от мрачната изповед на Чезаре и Лукреция Борджия.

В предаването "Радиокафе" повече за книгата разказа преводачът Ваньо Попов, работил дълги години и в БНР.

"В превода трябва да бъдеш максимално близо до автора, да съумееш да разкажеш това, което той разказва, и да представиш неговата идея. Съвременните автори са и новатори по някакъв начин, понякога се налага да обединиш или разделиш 2 изречения. В италианския език имат една слабост - да правят едно изречение ужасно дълго, но трябва да се нагаждаме към авторите", посочи той. 

Коя е Франческа Петрицио?
Тя е млада писателка, завършила бакалавър по изкуствата в Оксфорд. След това решава, че ще пише и през 2010 г. издава първия си роман "Мемоарите на една кучка", който преразказва по оригинален начин историята на троянската Елена. Романът е преведен на много езици. С него авторката печели награда за най-добър тоскански писател. През 2012-а излиза романът ѝ "Обратната страна на тъмното", който печели наградата „Кианти“ 2013. През същата година при същия издател тя публикува "В кръвта ми е" – в нея авторката сякаш иска да реабилитира героите, за които говори, които действително са много големи герои в италианската история – говори за Папа Александър VI (1492-1519), който променя толкова много папската институция, изпълвайки я с много корупция, продажни сделки, скалъпени бракове, нападения над невинни княжества. През това време Италия представлява пъзел от много княжества, изобщо не се нарича Италия по това време.

Папа Александър VI осигурява властта си по един много корумпиран начин, подкупвайки кардиналите, правейки им подаръци от типа на лятна вила или пък малък дворец в околностите на Рим…  Въпреки, че със своите действия той е искал да запази много от княжествата и успява да обедини разядената отвътре Света църква, разказва преводачът.

Дава ли реална представа този роман за разказаните в него исторически моменти?

"В нашия случай мисля, че доста неща са извадени от библиотеките на Ватикана, Лондон, други библиотеки в Европа - твърди Ваньо Попов. - Езикът на романа е богат, изпълнен с много думи, вече излезли от употреба. Използвани са термини от онази епоха - имена на саби, оръжия, топове, крепостни стени, които не съществуват от векове. Езикът е богат и като култура, разказът е във формата на дневник, разказан през погледа на Лукреция и Чезаре.

Чуйте  още  в разговора на Лили Големинова. 

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 27.11.24: Когато има политическа нестабилност страдат и вътрешните, и външните инвестиции

Тази седмица в студиото на "Форум"  водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста  Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..

публикувано на 27.11.24 в 18:35

Латиноамерикански и кубински ритми на концерта на Free4All

Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии.  В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..

публикувано на 27.11.24 в 18:09

Емил Минев: Силно се надявам работодателите да гледат на ангажираността на своите служители по нов начин

Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София.  Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..

публикувано на 27.11.24 в 16:58

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ подкрепя хора в нужда

За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..

публикувано на 27.11.24 в 16:35

"Виненият образ на България" в конференция за професионалисти и специализирано изложение за публика

Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..

публикувано на 27.11.24 в 16:29

Палеогенетиката доказва данните от историческите извори за българите в Италия

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29