Вокалната група "Радиодеца“ с диригент Илина Тодорова ще отпразнува с концерт 70-годишнината на автора на любими музикални произведения за малки и големи Красимир Милетков (►). Събитието ще се състои на 28 май в Първо студио на БНР.
"Имаме доста голяма творческа биография с Красимир Милетков, защото сме записвали едни от първите песни в радиото, които той е представял като композитор", съобщи диригентът на ВГ "Радиодеца", пред Радио София.
Тя поясни, че идеята за концерта се ражда още по време на ковид пандемията. Юбилеят на композитора съвпада с това време, но това не пречи на ентусиазма, защото един рожден ден винаги може да се празнува и по-късно.
"За мен това е човек значим за българското училище и музиката в него, защото повечето от песните му са в учебниците на децата и когато обявихме, че ще правим този концерт, получих много съобщения от преподаватели, колеги от цялата страна, които поздравяваха и се радваха. Ако някой не може да присъства на концерта тази вечер, то той ще се излъчва директно по програма „Христо Ботев“ на БНР", посочи още Илина Тодорова.
В концерта ще участват ученици от Националното музикално училище „Любомир Пипков“, а специален гост ще е Васил Петров, който ще изпълни две песни на Милетков в аранжименти на Живко Петров и Ангел Заберски.
"Моя бъди сега" и "Да си върнем любовта" са неизменна част от репертоара на певеца и ще прозвучат отново с послание за вяра, обич и детска радост.
"През годините се запознахме и започнахме да работим. Той ми предложи някои от неговите песни, които съм записал, но акцентът пада върху тези две, които ще изпълня на концерта, по случай неговия юбилей, дай боже да е жив и здрав. Господ да му дава сили и здраве да твори и още по-напред да стигне в творчеството си. Двете песни "Моя бъди сега" и "Да си върнем любовта" са по-специфични и по като за мен, техните диаметрално противоположни аранжименти ги правят много самобитни и интересни", посочи поп певецът.
ВГ "Радиодеца" е създадена през 1990 година от Илина Тодорова, но в началото първите песни не са специално написани за групата.
"Първите ни записи бяха за Коледа, изключително красиви коледни песни на Добри Христов. Постепенно се появиха автори, които създадоха песни специално за нас, Краси Милетков е един от тях. Днес репертоарът е много широк и разнообразен. За мен е удоволствие, че успяхме да извадим 9 песни на Краси Милетков, които сме записвали в много голям период от време, за да можем да го представим като автор", разкри Илина Тодорова.
Сред песните на Милетков, които ще представят малките таланти, са “Жаба жабурана“,“Златни букви“ и “Ден на будителите“.
Композиторът лично ще акомпанира на рояла на “Честит рожден ден“ и ще изпълни соловата си пиеса „Боряно, Борянке“.
В изпълнение на клавирно дуо с Павлина Радионова за първи път в Първо студио ще прозвучи „Шопски диптих“ за четири ръце.
Ще звучат също „Моето семейство“, „Дядо и аз“, „С татко ще лепим тапети“, „Влюбен“.
Инструменталните пиеси на Красимир Милетковса вдъхновени от фантастични герои, истории и приказки, както и от българския фолклор.
Талантливи ученици от НМУ ще изпълнят на концерта най-обичаните от тях. Клавирните пиесите ще представят ученици от класовете на д-р Богдан Иванов, Даниела Васкова, Дарина Кантарджиева, Милена Павлова, Любов Шишева и Анна Тодорова, а произведения за флейта и цигулка – от класовете на Явор Желев и Евгени Николов.
Чуйте още от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..