Пред Радио София Ива Пехливанска - председател на Съюза на парамедиците обясни, че намаляването на лекарите в Спешна помощ, е изключително тревожна тенденция и това ще остави системата без подготвени специалисти.
„Това е идеята – парамедиците да могат да влязат пълноправно в мобилните екипи на Спешна медицинска помощ. За съжаление, от 2016 г. не се случва много по нормативната регулация на самата професия. Основният проблем е липсата на Наредба, която да регламентира точно и ясно дейностите, които парамедиците, от различните степени на квалификация, могат да упражняват, което поставя и самите парамедици в голям риск“, каза Пехливанска.
Тя добави, че подготовката и проекта на наредбата е подаден още през миналата година, но по него няма развитие.
„С тази Наредба се създава нова медицинска специалност – парамедик, която ще влезе в Националния класификатор на професиите, под парамедицински специалист. Това е цялостната регулация на тази професия“, обясни Ива Пехливанска.
Тя изтъкна, че в държави, в които парамедиците са внедрени в системата на Спешната помощ, смъртността при инциденти е намаляла с над 70%.
„Пармедикът е обучен да поддържа основни жизнени показатели на пациенти и пострадали, и да ги транспортира безопасно до лечебно заведение. Оказва съответните медицински манипулации преди и по време на транспорта. При много тежки случаи, когато той излиза извън своите компетентности, е необходимо той да се свърже с лекар, който е в районните координационни централи, който да го насочи как да се справи или да бъде изпратен високоспециализиран екип“, уточни Ива Пехливанска.
От Съюза на парамедиците са направили анализ на свободните работни места, обявени от 27-те центъра за Спешна помощ в страната, от който става ясно, че във всяко от ЦСМП-тата търсят поне 10 лекари.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..