Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Франкофони създадоха аудиогид за Музея на българския спорт

Снимка: Музей на спорта

Националният музей на спорта, който се намира в сградата на стадион "Васил Левски", вече разполага с аудиогид на френски език. Той бе разработен от студенти от магистърската програма в Специализирания институт на франкофонията по администрация и мениджмънт (СИФАМ), и предоставен на Катя Иванова, директор и уредник на музея.

Аудиoгидът е двуезичен, насочен към широката публика и има за цел да допринесе за повишаване на осведомеността за голямата колекция, която се съхранява в залите. Разработен е в тясно сътрудничество с екипа на музея и дава възможност на посетителите да навигират свободно на двата езика сред стотиците уникални предмети, съхранявани в това емблематично място на българските спортни постижения.

Ива Дикова (вдясно) и Валдерана Естеверне / Снимка: Мария Бояджиева

Как е бил приет и разработен проектът за аудиогида пред БНР-Радио София разказа Ива Дикова, ръководите на проект Европейска платформа за франкофонско обучение в България.

Валдерана Естеверне от Хаити, която учи магистратура в София, заедно с 6 други студенти с желание и интерес е работила по създаването на гида:

"Обвързахме академичните си задължения с допълнителни знания и компетентности, свързани с българската история и с новите технологии.+ (Използван е изкуствен интелект.) Любимият ми експонат е мотоциклетът на Богдан Николов."

Чуйте разговора на Лили Големинова.

  • Националният музей на спорта е създаден през 1962 г. и заема площ от 250 кв. м. Всички негови експонати са събрани благодарение на щедростта на най-известните български спортисти.
    Сред великите шампиони, чиито подвизи са увековечени в музея, са прочутите борци Никола Петров и Дан Колов, ездачът Владимир Стойчев, гребкините Здравка Йорданова и Светла Оцетова, както и бившият министър на младежта и спорта и шампион по спортна стрелба Весела Лечева. Един от акцентите в музея е фланелка на носителя на „Златната топка“ за 1994 г. Христо Стоичков.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03