Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното здраве и връзката на изкуството с околната среда.
4-дневното събитие IETM Sofia 2024 ще бъде открито с лекция на световноизвестния професор по социология и автор на книгата „Sensing Earth“ („Чувстващата Земя“) – Паскал Гилен, който ще преведе публиката през някои от глобалните предизвикателства на нашето време, достигайки до личната връзка на всеки един от нас с планетата и заобикалящата ни среда.
Експерти от различни области ще споделят своя опит с гилдията в панели, дискусии и активности в рамките на IETM Sofia 2024.
“Положението на независимите артисти в Европа е трудно, макар и в различна степен. Има държави, които преди 10 години бяха за пример (Полша, Чехия, Унгария и др.), а днес те са с огромни бюджетни съкращения – в Швеция това е близо 80%. В сектора на културата към момента липсват норми и обективна посока за развитие“, сподели директорът на РЦСИ “Топлоцентрала“ Веселин Димов.
Под мотото “Burn In, Burn Out“ световната среща IETM Sofia 2024 ще обедини и най-важните си теми, сред които статутът на артиста и неговата реализация, взаимодействието с околната среда, грижата за менталното здраве и мястото на съвременните технологии в създаването на сценичен продукт.
IETM Sofia 2024 е част от годишните срещи на най-голямата мрежа на изпълнителски изкуства в света, чиято централа е в Брюксел.
“Преди 10 години имаше такава среща в София, от която тръгна инициативата за създаването на “Топлоцентрала“ и сега 10 по-късно отново каним тази мрежа в нашето общо творение, което работи от две години и половина, но зад гърба ни са 2300 събития", посочи Веселин Димов.
Той допълни, че след IETM Sofia 2024, група от 20 души, представители на мрежата, ще гостува още два дни в град Варна, където има инициатива съвместно с варненската община за създаване на подобен център.
Панелни дискусии на IETM Sofia 2024:
Как един артист може да живее устойчиво, практикувайки своята професия в контекста на Европа, ще бъде фокус на панела "Как да направим така, че нещата да заработят? Условия на работа и статут на артиста“.
Том Флеминг (Великобритания) и модераторът Елена Поливцева (Белгия) ще ангажират представителите на българската независима сцена в разговор за необходимостта от нови политики, търсене на ефективни решения на познати предизвикателства, застъпничество и подобряване на условията на труд.
Актуалните и за България въпроси ще бъдат разгледани в панела "Дефиниране на статута на артиста“, воден от модераторите Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров.
Сесията ще предостави практичен подход, осигурявайки възможност на участниците да заговорят на един език, навлизайки в контекста на средата.
По време на сформираните работни групи участниците ще потърсят нова дефиниция на професията артист, базирана на локалните и културни предпоставки.
“За какво горим и от какво прегаряме“ ще бъде акцент на панела, воден от психолога, психотерапевт и автор на книги - Виргиния Захариева.
Срещата ще предложи на участниците различни практики и перспектива как да съхранят своето ментално здраве във време на динамика, несигурност, високо конкурентна среда.
“Бил съм член на тази мрежа от 15 години, сега съм в борда, посетил съм над 30 срещи, видял съм как тези срещи, освен, че пораждат много вдъхновение, познанства, възможност за бъдещи проекти, те пораждат и промени в градовете в които се случват, катализират процеси“, отбеляза Веселин Димов.
Надяваме се да се съберат около 350 чужденци и около 200-250 българи за тези дни, обясни той. По думите му събитието ще предостави възможност да има повече покани и турнета в бъдеще за български представления.
По темата за IETM Sofia 2024 се включи и Стефан Прохоров от Асоциация "Свободен театър“, която е част от партньорите съорганизатори на конференцията
.„В лично качество ще имам възможността да направя няколко неща, от които най-любимото е обиколка с нашите колеги професионалисти от цял свят из една голяма част от свободните сцени в София. Както добре знаем едно от големите предизвикателства пред независимите артисти е да насочват публиката към местата, на които те представят своите спектакли и проекти“, сподели той.
Повече чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Новата седмица започва и с нови събеседници в предаването "Форум" - основателят на Finance Academy Георги Захариев и социологът от Института по философия и социология при БАН Алексей Пампоров. Част от темите, които дискутираха с водещия Лъчезар Христов, днес бяха: - Първите политически стъпки и решения на новото правителство - Еврозоната и бюджетът..
Безплатен видеокурс за учители, създаден от платформата prepodavame.bg, обединява на едно място теми, свързани с ценностите. Проучване, направено през 2024 г. сред преподаватели в страната, показва, че именно преподаването на ценности в училище среща редица предизвикателства. Пред Радио София Преслава Байчева - специалист "Дигитален..
За втора поредна година у нас ще се проведе Националната кампания за борба с разхищението на храна "Zero Food Waste February". Целта е да се обединят хора и общности в България в усилията за намаляване на разхищението на храна. Foody е първото уеб приложение в страната, посветено на борбата с хранителните отпадъци. Негов инициатор, основател и..
Тази година Виенският благотворителен бал в София ще се проведе на 8 февруари и ще бъде посветен на 200 години от рождението на Краля на валса Йохан Щраус-син. Специално ще бъде и гостуването на оригиналния оркестър "Щраус капеле Виена". Предците на фамилия Щраус не са имали нищо общо с музиката. Дядото на Щраус - баща е бил тапицер - евреин, който..
Финансовият министър трябва да е много смел политик, за да изпълни целите, които декларират по отношение на новия държавен бюджет. Това коментира пред Радио София Любомир Дацов - член на Фискалния съвет и бивш зам.-министър на финансите. "Трябва да бъдат взети много неприятни политически решения. Как се взима решение от обещано от едните вече..
В рамките на програмата "Активни читалища", тази вечер кино "Влайкова" продължава инициативата "По три филма на трима големи", с прожекция на филма "Закъсняло пълнолуние" на режисьора Едуард Захариев. “Стремежът е да показваме в кино "Влайкова" филми, каквито то, като едно хубаво кино, заслужава. Да обучаваме младите хора, т.е. да им показваме какви..
Една книга има толкова послания, колкото читатели има, казва писателят Георги Б. Геров и допълва, че за него вътрешният свят винаги е бил по-интересен и той се опитва да постави акцент върху това. Отвъд спирка „Съвършена“ е първият роман на родения в Шумен писател, публикуван в края на миналата година от издателство „Жанет 45“. Писателят пише..