Световна среща на творците от сферата на независимото изкуство IETM Sofia 2024 ще се проведе между 12 и 15 юни в РЦСИ “Топлоцентрала“. Заедно с водещи специалисти и представители на независимата сцена бяха очертани приоритетите на събитието, които включват: статутът на артиста, условията на работа в Европа и в частност – България, менталното здраве и връзката на изкуството с околната среда.
4-дневното събитие IETM Sofia 2024 ще бъде открито с лекция на световноизвестния професор по социология и автор на книгата „Sensing Earth“ („Чувстващата Земя“) – Паскал Гилен, който ще преведе публиката през някои от глобалните предизвикателства на нашето време, достигайки до личната връзка на всеки един от нас с планетата и заобикалящата ни среда.
Експерти от различни области ще споделят своя опит с гилдията в панели, дискусии и активности в рамките на IETM Sofia 2024.
“Положението на независимите артисти в Европа е трудно, макар и в различна степен. Има държави, които преди 10 години бяха за пример (Полша, Чехия, Унгария и др.), а днес те са с огромни бюджетни съкращения – в Швеция това е близо 80%. В сектора на културата към момента липсват норми и обективна посока за развитие“, сподели директорът на РЦСИ “Топлоцентрала“ Веселин Димов.
Под мотото “Burn In, Burn Out“ световната среща IETM Sofia 2024 ще обедини и най-важните си теми, сред които статутът на артиста и неговата реализация, взаимодействието с околната среда, грижата за менталното здраве и мястото на съвременните технологии в създаването на сценичен продукт.
IETM Sofia 2024 е част от годишните срещи на най-голямата мрежа на изпълнителски изкуства в света, чиято централа е в Брюксел.
“Преди 10 години имаше такава среща в София, от която тръгна инициативата за създаването на “Топлоцентрала“ и сега 10 по-късно отново каним тази мрежа в нашето общо творение, което работи от две години и половина, но зад гърба ни са 2300 събития", посочи Веселин Димов.
Той допълни, че след IETM Sofia 2024, група от 20 души, представители на мрежата, ще гостува още два дни в град Варна, където има инициатива съвместно с варненската община за създаване на подобен център.
Панелни дискусии на IETM Sofia 2024:
Как един артист може да живее устойчиво, практикувайки своята професия в контекста на Европа, ще бъде фокус на панела "Как да направим така, че нещата да заработят? Условия на работа и статут на артиста“.
Том Флеминг (Великобритания) и модераторът Елена Поливцева (Белгия) ще ангажират представителите на българската независима сцена в разговор за необходимостта от нови политики, търсене на ефективни решения на познати предизвикателства, застъпничество и подобряване на условията на труд.
Актуалните и за България въпроси ще бъдат разгледани в панела "Дефиниране на статута на артиста“, воден от модераторите Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров.
Сесията ще предостави практичен подход, осигурявайки възможност на участниците да заговорят на един език, навлизайки в контекста на средата.
По време на сформираните работни групи участниците ще потърсят нова дефиниция на професията артист, базирана на локалните и културни предпоставки.
“За какво горим и от какво прегаряме“ ще бъде акцент на панела, воден от психолога, психотерапевт и автор на книги - Виргиния Захариева.
Срещата ще предложи на участниците различни практики и перспектива как да съхранят своето ментално здраве във време на динамика, несигурност, високо конкурентна среда.
“Бил съм член на тази мрежа от 15 години, сега съм в борда, посетил съм над 30 срещи, видял съм как тези срещи, освен, че пораждат много вдъхновение, познанства, възможност за бъдещи проекти, те пораждат и промени в градовете в които се случват, катализират процеси“, отбеляза Веселин Димов.
Надяваме се да се съберат около 350 чужденци и около 200-250 българи за тези дни, обясни той. По думите му събитието ще предостави възможност да има повече покани и турнета в бъдеще за български представления.
По темата за IETM Sofia 2024 се включи и Стефан Прохоров от Асоциация "Свободен театър“, която е част от партньорите съорганизатори на конференцията
.„В лично качество ще имам възможността да направя няколко неща, от които най-любимото е обиколка с нашите колеги професионалисти от цял свят из една голяма част от свободните сцени в София. Както добре знаем едно от големите предизвикателства пред независимите артисти е да насочват публиката към местата, на които те представят своите спектакли и проекти“, сподели той.
Повече чуйте в разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..