Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Демографска пустиня ли е страната ни?

Снимка: личен архив

Превръща ли се България в демографска пустиня? Увеличават ли се и с колко населените места у нас с население до 10 души на квадратен километър? Как може да се смекчат негативите от свръх концентрацията на населението в няколко града от страната и да се съживят селските райони? Подробности разказа доц. Николай Цеков от Институтът за изследване на населението и човека.

"Демографската пустиня" в науката и изобщо гъстотата на населението е 10 души на квадратен километър. Такива пустини има в Европа, но познайте къде - в субполярните части, Швеция и Финландия, в някои части на Испания, в Гърция има", отбеляза той.

Какво е явлението у нас? 

"Към днешна дата нещата не са добре, една разходка в провинцията е достатъчна", каза доц. Цеков.

По думите му от 2001 година една четвърт от територията на страната попада в категорията "Демографска пустиня". Това са основно западните и северозападните райони на България. Също така Централния Предбалкан, Ловешка област, южната част на Бургаска област и прочее.

"Най-фрапиращо е, че демографските пустини растат много бързо. Иначе на пръв поглед са много продуктивни и обещаващи земи за земеделие, за промишленост и т. н. Добричка област е с най-бързо нарастване на демографските пустини. И това има обяснение: това преминаване към абсолютно механизирано земеделие, евроземеделието, където евроарендаторът има не повече от 15-20 човека, той няма нужда от работна ръка", сподели доц. Цеков.

Той уточни, че това е "подклаждащият огън за селската депопулация". Освен това каза, че по Черноморието и в дунавските региони също се наблюдава демографска криза, което е тревожно. Доц. Цеков посочи като едни от главните фактори - липсата на образование, липсата на спешна медицинска помощ, лошото състояние на пътната инфраструктура и др.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят започва със слънце, а следобед може и да превали

Днес през по-голямата част на деня и над повечето райони ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове ще се развива купеста облачност и на отделни места, главно в планинските райони на Западна и Централна България и северните централни части на страната ще има краткотраен дъжд с гръмотевици. Ще духа слаб, а в Източна България и умерен вятър от..

публикувано на 07.07.25 в 06:35
Галя Георгиева

С. Житен и неговата добра среда

Днес Радиокафе гостува на  с. Житен  в район Нови Искър - Столична община. Първи гости са  Жана Захариева , председател на читалище "Наука-1921" и  Снежа Лозева , библиотекар: „Хората в пенсия имат много време да се веселят и да празнуват. Зарезваме лозите и имаме весела част. Направихме и конкурс „Сладко изкушение“ на женския празник...

публикувано на 06.07.25 в 11:58
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40