Участниците в дискусията ще разгледат въпроси като логистика, финансова подкрепа, международни музикални медии, стереотипно мислене и много други. Лектори на сесията ще бъдат Mariana Bondarenko (Ukrainian Institute - Український інститут), Мила Георгиева (Българска Музикална Асоциация / Bulgarian Music Association), Carlos Martin (Sons da Lusofonia), Tomas Van Respaille (Bozar) и Найден Тодоров (Министър на културата на Република България). Модератор на дискусията ще бъде Михалис Каракацанис (European Music Council).
Алтернативните модели за стрийминг на музика, които предлагат справедливо признание и възнаграждение за всички произведения, ще бъдат основен акцент в този панел.
В него ще бъдат събрани широк кръг от експерти, които ще дадат представа за настоящите практики за стрийминг. Те ще представят иновативни идеи за стрийминг, както и ще заявят какво е важно за творците, музикалния бизнес и музиката от по-малките страни/пазари. Лектори на сесията ще бъдат Sandra Tinner (Schweizer Musikrat), Helienne Lindvall (ECSA - Европейски алианс на композиторите и авторите на песни), Рут Колева (Асоциация на независимите музикални издатели и продуценти в България) и Burak Özgen (GESAC - The European Authors' Societies). Модератор на дискусията ще бъде Davide Grosso (International Music Council). Подробности по темата разказа Мила Георгиева, зам.- председател на Българската музикална асоциация.
"Европейският музикален съвет е реално организацията на музикалните организации, която работи и консултира Брюксел по отношение на нашия сектор, политиките, програмите и всичко, което го касае", каза тя. По думите й събитието е малко по-различно, защото говори по-скоро на ниво на общите политики, които трябва да водим с ЕС за музикалния сектор, за да може той да функционира по-добре.
"Основната тема тази година е равнопоставеността. Това е моя много лична тема, която касае географското равнопоставяне, защото в сферата на това, което правя от години в международната дейност, много неща има в нашия телевизор, които не са "ок". Нямаше ни никъде, където трябваше да бъдем, но тези неща започнаха да се променят. В един момент вече променяйки се започваш да виждаш едни стени, в които се удряш и които не са твои. Това е проблем за Източна Европа като цяло и навлизането й и възприемането й от Западна Европа като равностойна. Това при нас в сферата на музиката се отразява. Нас ни неглижират, опитват се да ни кажат, че не ни е проблемът в качеството, но проблемът е, че при нас се развиват различни стилове в основните жанрове. Те не искат да ги приемат", отбеляза Георгиева.
Тя посочи, че първата тема на форума ще бъде географската перспектива. Изборът София да бъде домакин се дължи на това, че БМА, като член на Европейския музикален съвет е изключително активна. Събитието се организира под патронажа на кмета на Столична община г-н Васил Терзиев и се провежда с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..