Участниците в дискусията ще разгледат въпроси като логистика, финансова подкрепа, международни музикални медии, стереотипно мислене и много други. Лектори на сесията ще бъдат Mariana Bondarenko (Ukrainian Institute - Український інститут), Мила Георгиева (Българска Музикална Асоциация / Bulgarian Music Association), Carlos Martin (Sons da Lusofonia), Tomas Van Respaille (Bozar) и Найден Тодоров (Министър на културата на Република България). Модератор на дискусията ще бъде Михалис Каракацанис (European Music Council).
Алтернативните модели за стрийминг на музика, които предлагат справедливо признание и възнаграждение за всички произведения, ще бъдат основен акцент в този панел.
В него ще бъдат събрани широк кръг от експерти, които ще дадат представа за настоящите практики за стрийминг. Те ще представят иновативни идеи за стрийминг, както и ще заявят какво е важно за творците, музикалния бизнес и музиката от по-малките страни/пазари. Лектори на сесията ще бъдат Sandra Tinner (Schweizer Musikrat), Helienne Lindvall (ECSA - Европейски алианс на композиторите и авторите на песни), Рут Колева (Асоциация на независимите музикални издатели и продуценти в България) и Burak Özgen (GESAC - The European Authors' Societies). Модератор на дискусията ще бъде Davide Grosso (International Music Council). Подробности по темата разказа Мила Георгиева, зам.- председател на Българската музикална асоциация.
"Европейският музикален съвет е реално организацията на музикалните организации, която работи и консултира Брюксел по отношение на нашия сектор, политиките, програмите и всичко, което го касае", каза тя. По думите й събитието е малко по-различно, защото говори по-скоро на ниво на общите политики, които трябва да водим с ЕС за музикалния сектор, за да може той да функционира по-добре.
"Основната тема тази година е равнопоставеността. Това е моя много лична тема, която касае географското равнопоставяне, защото в сферата на това, което правя от години в международната дейност, много неща има в нашия телевизор, които не са "ок". Нямаше ни никъде, където трябваше да бъдем, но тези неща започнаха да се променят. В един момент вече променяйки се започваш да виждаш едни стени, в които се удряш и които не са твои. Това е проблем за Източна Европа като цяло и навлизането й и възприемането й от Западна Европа като равностойна. Това при нас в сферата на музиката се отразява. Нас ни неглижират, опитват се да ни кажат, че не ни е проблемът в качеството, но проблемът е, че при нас се развиват различни стилове в основните жанрове. Те не искат да ги приемат", отбеляза Георгиева.
Тя посочи, че първата тема на форума ще бъде географската перспектива. Изборът София да бъде домакин се дължи на това, че БМА, като член на Европейския музикален съвет е изключително активна. Събитието се организира под патронажа на кмета на Столична община г-н Васил Терзиев и се провежда с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..