Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цяла събота популярна наука в пролетния форум на Ratio

Снимки: Ratio

Ежегодният пролетен форум за популярна наука Ratio ще се проведе в София Тех парк на 8 юни, събота. В целодневната програма (от 10 до 17 ч.) международни лектори ще търсят обитаеми светове и далечни хабитати, ще разговарят за киберсигурност през погледа на въображаемите герои от приказките.

Организаторите са подготвили дискусионен панел от български учени и две изложби, вдъхновени от науката.

Международните лектори ще водят презентациите си на английски език, уточни пред БНР-Радио София Петко Желязов от Ratio:

"Знаем много за възникването на живота на базата на експерименти. Имаме и хипотези, но не можем да ги потвърдим емпирично.
Няма научна дисциплина, в която да няма заложена информация или красота, които могат да ни вдъхновят, да променят битието ни така, че ние да почувстваме изумление. Специално за Форума винаги търсим за лектори не само компетентни хора в своята област, но и да могат да артикулират ясно и по интересен начин материята и темите, които  искат да ни представят."

Стивън Мойзиш – преподавател в университета в Колорадо, изследовател към института за астрономия и естествени науки HUN-REN в Будапеща, ще ни помогне да разберем откъде идваме ние и какво е "абиогенеза".

Водещият архитект и съосновател на SAGA Space Architects – Себастиян Аристотелис,  прекарал 100 дни в близост до Северния полюс и 48 часа в пълна изолация под вода, ще разкаже за процеса по създаване, изграждане и тестване на космически хабитат.

За киберсигурността от приказките ще говори Лука Вигано, ръководител на Групата по киберсигурност в King’s College London.


От 14 ч. ще има и дискусионен панел с участието на Милена Георгиева - професор по молекулярна биология към Лаборатория по молекулярна генетика, епигенетика и дълголетие към Институт по молекулярна биология при БАН, и Николай Стоянов - разследващ и финансов журналист във в. „Капитал“, автор е на аудиокнигата “OneCoin: Жената, която измами света” за най-голямата криптовалутна измама от 2015 г. насам. Двамата експерти ще обсъдят как бихме постъпили в днешно време на мястото на Ной; какви са възможните подходи при определянето на най-важните видове за оцеляването на живота на Земята; какво би било бъдещето на човечеството в случай на масово измиране на отделни видове.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00