В Радио София гостуваха студентките Диана Петрова, Димана Иванова и Ива Терзиева.
„Имаме много избор в нашата специалност, което я прави много богата. Изучаваме общо шест държави – Китай, Корея, Япония, Индонезия, Виетнам и Индия. През първата година си избираме между Китай, Корея и Япония, като тук и трите от нас изучаваме по една от тези държави. В трети семестър изучаваме виетнамски, индонезийски или хинди“, споделиха те.
Диана Петрова, Димана Иванова и Ива Терзиева добавиха, че изучават държавите във всеки един аспект – културен, политически, икономически, философски, религия.
Фестивалът „Дни на ЮИЮА“ е създаден миналата година, а целта е обществеността да бъде запозната с държавите, които се изучават в специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“.
„Без да искаме уцелихме най-подходящото време. Миналата година докато го организирахме се усетихме, че е десетата годишнина на нашата специалност, която е една от най-младите във факултета“.
Откриването е утре в 18.00 часа, като още в 17.30 часа организаторите ще очакват посетителите с изложбата, която е подготвена пред залата, добавиха студентките.
„За втория ден – петък, сме подготвили специален лекционен панел и в събота е фестивалния ден – най-богатата част. Ще имаме тематични стаи, които ще бъдат обвързани с всяка една от държавите, които изучаваме“.
Събитията през втория и третия ден ще се състоят в Центъра за източни езици и култури.
Входът е свободен, а фестивалът е подходящ за всички възрасти.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В предаването "Форум" тази седмица заедно с коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов, водещата Елена Пъневска коментира следните теми: София осъмна с работещ градски транспорт, но в столичния квартал “Люлин” ще функционира и предвидената линия за вътрешноквартален транспорт; Мнения след вчерашния протест в подкрепа на Терзиев, в..
В аулата на Университета за национално и световно стопанство се проведе тържествена церемония в чест на навършените 105 години от основаването на висшето учебно заведение. На мястото присъстваха председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова, министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, българският Патриарх и софийски..
Национална мрежа за децата (НМД) представи днес пред политиците и медиите основни изводи, данни и оценката, която обществото дава на държавата в годишния доклад на “Бележник -2025“ по отношение на детските политики. Тази година в оценката на държавните политики по данни на Национална мрежа за децата са се включили рекорден брой от над 7 700..
Международният поетичен фестивал "Софийските метафори" и Столичната библиотека ни канят на премиера на международна поетична антология. В нея са включени стихотворения от 62-ма поети от 20 държави, участвали в Международния поетичен фестивал "Софийските метафори" в периода 2019 – 2025 година. Премиерата на сборника "Софийските метафори" ще се..
За първи път в края на 2024 г. богатството на българите надхвърля 1 трлн. лв., но 700 млрд. лв. от тях са инвестирани в жилища. Има ли дисбаланс в структурата на богатството и какви са показателите, измерващи това състояние, това обясни в ефира на “Ритъмът на столицата” Стоян Панчев , икономист, съосновател на Експертен клуб за икономика и..
Не търсете "Радио Африка" в честотния диапазонна своите апарати, защото това е първият български филм за африканската музика. Затова, ако искате да посетите премиерата му, отидете на 21 май, сряда, в столичния Дом на киното от 20 часа. Създателите на филма са журналистът и писател Стефан Стефанов и операторът Давид Вълков . Идеята се..
Природните бедствия и екстремните метеорологични явления зачестяват и в резултат се увеличават икономическите загуби от тях. На този фон, едва около 10% от жилищата в България са застраховани, пише БГНЕС. По данни на Munich Re, загубите за 2024 г. в световен мащаб възлизат на 320 млрд. долара, с 19,4% повече от 2023 г., като от тях застраховани са..