Еврозоната води ли до повишение на цените и инфлацията и какво показва опитът от другите страни един от въпросите, които вълнуват хората, какъв е Вашият отговор?
"Това определено е въпрос, който изисква по-задълбочен анализ, така че е добра да гледаме примера на държави, които са се присъединили към Еврозоната и в най-скорошния пример, който имаме от близкото минало е Хърватия. Виждаме, че в първите месеци от присъединяването на държавата към Еврозоната, инфлацията е изключително ниска, дори е доста по-ниска от тази, която наблюдаваме в България за същия период“, отбеляза експертът.
"Важно е да подчертаем, че по отношение на повишението на цените, има и много механизми, които държавата е предвидила, за да противодейства на този процес: На първо място, ще има стриктен контрол от страна на различни органи – Комисията за защита на потребителите, Националната агенция за приходите, ще има двойно обозначаване на цените и ще можем в един много дълъг интервал от време да виждаме цените първо в лев и евро, а след това в евро и в лев, така че да можем да направим съпоставка какво се случва в движението на цените“, допълни той.
Доцент Йолосвки уточни, че
казаното до тук се отнася само и единствено за присъединяването към Еврозоната, но е възможно да възникнат някакви други икономически обстоятелства, които биха довели до повишаване на цените, но Еврозоната сама по себе си, не можем да твърдим, че води до такова повишение, посочи той.
"Ако трябва да говорим конкретно за банките, можем да направим препратка и към Закона за въвеждане на еврото в Република България, който все още не е окончателно приет, но премина през обществено обсъждане. Там има изрични разпоредби, които ограничават такава възможност да има влошаване на вече договорени условия", поясни още той.
По думите му, няма как един кредит, който сме изтеглили да бъде при по-неблагоприятни условия, след присъединяването ни към Еврозоната.
Достатъчно подготвен ли е банковият сектор за приемането на еврото като единна валута, по какъв сценарий се работи и кога е очакваната дата?
"Проектът за въвеждане на еврото е изключително дългосрочен за банките. Те започнаха своята подготовка още през 2022 година, когато работихме за дата за присъединяване на страната през 2024 година, така че имаше много сериозен етап на анализ, оценка, на въздействието на всички промени, които ще се случат – в информационните промени и в бизнес процесите, обясни доц. Джеймс Йоловски.
"Банките категорично работят за дата 1 януари 2025 година, въпреки че, гледайки числата, шансът да се присъединим към тази дата изглежда почти невероятен, но въпреки това, банките ще бъдат готови за тогава", каза още той.
Малко по малко потребителите ще започна да виждат различни кампании, различни промени, които се случват в банковите системи, но те ще бъдат достатъчно добре и задълбочено тествани, така че абсолютно всичко да се случи напълно безпроблемно и да се обезпечат гладко процесите за всички клиенти, категоричен е доцент Джеймс Йоловски.
Още конкретика, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..