Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 7 юни с творби от Байрактаров, Чайковски и Барток

Стилна и предизвикателна програма на Радиооркестъра

Снимка: Ани Петрова

Константин Илиевски гостува в Радио София след дълъг репетиционен ден, започнал в 9.00 и продължил до 16.00 часа. Програмата, която Симфоничният оркестър на БНР ще поднесе на публиката на 7 юни 2024 г., изисква посвещение и вглеждане в детайла.

По традиция, концертът започва с българска творба - „това вече се превръща в запазена марка на нашия оркестър“, подчертава Константин Илиевски. Ще прозвучи една от частите из Балетна музика за оркестър „Орис“ от Румен Байрактаров. Той завършва Музикалната академия в София с две специалности – дирижиране при Константин Илиев и композиция при Александър Райчев. Специализира в Париж, където една година работи с Оливие Месиен. Плочата с Първата му симфония (създадена в Париж) и Концерта за цигулка и оркестър влиза в селекцията на фондацията „Кусевицки“ за 10-е най-препоръчвани за излъчване по радиостанциите по света творби, редом с албуми (плочи) на композитори от ранга на Лигети. Една от частите на Орис ще прозвучи в програмата тази вечер - Vivace e molto ritmicо.

Именно Кусевицки играе важна роля в написването на Концерта за оркестър от Бела Барток, творбата от втората част на концерта. Той поръчва на Барток да напише този концерт в трудни за композитора времена - в началото на Втората световна война той избягва от Унгария и се установява в Щатите, опитвайки да си създаде нов живот, но не му е никак лесно. Тогава двама други унгарци, диригентът Фриц Райнер и цигуларят Йозеф Зигети – споделят със Серж Кусевицки (тогава начело на Бостънската филхармония) каква е ситуацията с Барток и той с радост откликва, отива при Барток, който е в санаториум и му възлага написването на творба за оркестър. Докато работи по „задачата“, композиторът пише така – „не мога да определя дали има връзка между това, че имам поръчка да композирам и подобрението в моето здраве, но безспорно това заема почти цялото ми време“. Така се появява Концертът за оркестър, чиято триумфална премиера е на 1 декември 1944 г. под палката на Кусевицки. За съжаление, тя се оказва и последна за Барток, който скоро след това умира. Но Концертът за оркестър носи много пластове от емоции и размисли.

Чуйте повече в разказа на Константин Илиевски.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчево начало на седмицата, с температура в София около 6°

Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..

публикувано на 06.01.25 в 07:35
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42