По традиция, концертът започва с българска творба - „това вече се превръща в запазена марка на нашия оркестър“, подчертава Константин Илиевски. Ще прозвучи една от частите из Балетна музика за оркестър „Орис“ от Румен Байрактаров. Той завършва Музикалната академия в София с две специалности – дирижиране при Константин Илиев и композиция при Александър Райчев. Специализира в Париж, където една година работи с Оливие Месиен. Плочата с Първата му симфония (създадена в Париж) и Концерта за цигулка и оркестър влиза в селекцията на фондацията „Кусевицки“ за 10-е най-препоръчвани за излъчване по радиостанциите по света творби, редом с албуми (плочи) на композитори от ранга на Лигети. Една от частите на Орис ще прозвучи в програмата тази вечер - Vivace e molto ritmicо.
Именно Кусевицки играе важна роля в написването на Концерта за оркестър от Бела Барток, творбата от втората част на концерта. Той поръчва на Барток да напише този концерт в трудни за композитора времена - в началото на Втората световна война той избягва от Унгария и се установява в Щатите, опитвайки да си създаде нов живот, но не му е никак лесно. Тогава двама други унгарци, диригентът Фриц Райнер и цигуларят Йозеф Зигети – споделят със Серж Кусевицки (тогава начело на Бостънската филхармония) каква е ситуацията с Барток и той с радост откликва, отива при Барток, който е в санаториум и му възлага написването на творба за оркестър. Докато работи по „задачата“, композиторът пише така – „не мога да определя дали има връзка между това, че имам поръчка да композирам и подобрението в моето здраве, но безспорно това заема почти цялото ми време“. Така се появява Концертът за оркестър, чиято триумфална премиера е на 1 декември 1944 г. под палката на Кусевицки. За съжаление, тя се оказва и последна за Барток, който скоро след това умира. Но Концертът за оркестър носи много пластове от емоции и размисли.
Чуйте повече в разказа на Константин Илиевски.
Авария спря топлоподаването на част от живущите в пернишките квартали „Изток” и „Мошино”. Близо 60 жилищни блока, намиращи се на север от бул. „Юрий Гагарин” са без парно и топла вода от тази сутрин. Сред засегнатите от аварията са две детски градини, три училища и филиалът на ДКЦ-1. Аварията е на главен топлопровод. Работи се по отстраняването й...
Един от двамата братя - Гай или Луций, внуци на римския император Октавиан Август, е изобразен на първата мраморна статуя, открита през лятото при проучвания в античния град Хераклея Синтика , съобщи ръководителят на разкопките професор Людмил Вагалински. Транспортираха в музея в Петрич и втората статуя от Хераклея Синтика Глава на статуя е..
Уличното осветление на София се оборудва с автоматични контролери. Вече са монтирани първите 280 от общо 500 контролера. Системата на градското осветление в София ще се наблюдава чрез специален софтуер и контролери в таблата, които ще подават информация, когато има промяна в напрежението. Оборудват уличното осветление на София с автоматични контролери..
Към септември месец загубите по водопреносната мрежата на “Софийска вода” са в размер на 37.8% . Към 2010 г., когато “Софийска вода” започва да управлява водите на столицата, загубите са били 60% . В рамките на 14 години ние сме достигнали този процент с намаление с повече от 20% загубите на вода във водопроводната мрежа на град София. Това заяви..
Към края на октомври 2024 г. жилищните кредити у нас нарастват с 26,5% на годишна база до 24,124 млрд. лева, показват данните на Българската народна банка. Процентът е увеличение в годишния темп на растеж, тъй като през предходния месец ръстът бе 25,9%. Така за последните 12 месеца сумата по отпуснатите заеми за жилище от търговските банки на..
В сутрешните часове на отделни места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня ще преобладава слънчево време. Вятърът ще е слаб с южна..
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..