"Инсталацията е дълга 27 метра, висока е един метър, това е най-голямото произведение в Националната галерия", отбеляза тя. И добави:
"Огледалата дават възможност за един "безкрай", защото няма реална граница, която можеш да видиш. Виждат се отражения на небето, облаците, растенията, архитектурните елементи, скулптурите... По-скоро искам да е нещо свежо ненатоварващо окото. Не искам да ангажирам зрителя с някаква дълбока символика, концепция и т. н. По-скоро всеки, спрямо ъгъла от който е застанал може да види неща, които не всеки може да види", отбеляза артистката.
"Аз нямам самочувствието да говоря на хората какво е изкуство и как трябва то да бъде преживяно, или кое е съвременно и концептуално, или т. н. За мен по-важно от моите лични преживявания и посещенията ми на музеи и галерии по света, където съм била е, че по-скоро това е преживяване, което всеки човек разбира по различен начин", отбеляза тя. И добави, че няма нужда хората да бъдат обременявани с излишна информация.
Стаменкова рисува от малка, учила е в художествено училище, след което е завършила висше образование в НХА, а рисува за собствено удоволствие.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
През февруари следващата година ще бъде завършен корпусът на 55-о Средно училище "Петко Каравелов“ в столичния район "Студентски“. Новото крило, което се изгражда от миналата година, ще позволи на още 300 ученици да се обучават в образователната институция. Ще бъде изграден втори СТЕМ център с 4 зони - природни науки, зелени технологии,..
"Новата гора на София" е мащабна залесителска инициатива на Столичната община, в рамките на която вече са засадени над 180 000 нови дървета. Инициативата цели трансформация на пустеещи общински земи в гора и изграждане на зелен филтър в близост до София, който да подпомогне подобряването на качеството на атмосферния въздух. Проектът стартира..
В края на лятната ваканция и на прага на новата учебна година, се сещаме и за профилактичния преглед при детския офталмолог. Как влияе екранната зависимост на децата, как да ги предпазим от късогледство и други проблеми с очите? Доц. д-р Невяна Велева – офталмолог в Детското очно отделение на Клиниката по очни болести на УМБАЛ "Александровска“,..
Фокус върху ситуацията в Спешната помощ в София и страната в разговор с Ива Пехливанска – председател на Съюза на парамедиците в България. Според подадена статистика от организацията, 60 процента е дефицита на лекари в столичната Спешна помощ. Данните показват, че над 100 лекари липсват в Спешната помощ в столицата, което означава, че..
Новата управленска структура и заместниците на Васил Терзиев в Столичната община ще бъдат представени най-късно до началото на месец октомври. В това увери столичният кмет, който посочи, че заместник-кмет по финанси ще има още на 10 септември. Иван Василев беше зам. кмет по финанси до миналата седмица. Той изненадващо подаде оставка на 31-ви..
Доц. д-р Теодора Стоилова-Дончева работи в Института за изследване на изкуствата към БАН. "В института има сектор "Екранни изкуства". Там, заедно с други колеги, изследваме различни теми свързани с киното . Аз конкретно се занимавам с българско кино", споделя за областта на изследвания, с която се занимава Теодора Дончева и допълва, че предпочита..
От 25 септември до 5 октомври Sofia Documental 2025 превръща София в игрално поле на документалното кино. Шестото издание тръгва по следите на онова, което ни прави хора, под мотото "Естественият интелект отвръща на удара“. Програмата на Sofia Documental 2025 насочва прожекторите към интуицията, емпатията и моралния компас, които единствено..