Специалност „Моден дизайн“ на НХА в София и Филиала ѝ в Бургас представя дипломно ревю на студентите от Випуск 2024 година, на тема: „Трансформация“. Проф. Д-р Яна Костадинова - р-л на катедра Моден дизайн в НХА, проф. Майа Богданова и доц.Александър Гергинов ни въвеждат в събитието:
На 13 юни представяме ревюто "Трансформация". Не беше лесно, две години студентите бяха онлайн, а имаме задачи, свързани с присъствие. Студентите започнаха темата с голям ентусиазъм и вяра, че ще удовлетворят нашите изисквания и техните виждания. Темата се фокусира върху днешното време. Предизвикателствата са природните катаклизми, намесата на човека в природата, пожарите, Изкуствения интелект - плашещ и непознат. Тяхната колекция е без ИИ, но имаха възможност да експериментират във виртуална колекция в портфолио.
Облеклото е представяно и в нетрадиционен утилитарен вид. Стимулираме студентите от всеки курс, които представят по един модел. Ревюто ще е традиционно, с подиум, осветление и музика, ще изкраме екран навън за публиката, която няма как да влезе вътре.
Модата е визия, концепт, начин на мислене, емоция. В последните години се възроди тенденцият на 90-те, заедно с деконструктивизъм и влияние на субкултурата. България е чаровно място, има голям потенциал. Модата е индустрия, която се подкрепя. В нашата реалност сме нещо като пионери, всички сме ентусиасти в реализиране на визиите си. Създаваме интересен продукт за другите. Занаятът няма да може да бъде взет от ИИ. Продуктът ни може да бъде уникален. На изложбите ни навън има откупки. Свободата, което дава морето се отразява на колекциите на студентите ни от филиала в Бургас. Същото ревю ще представим в Бургас на 20 юни, заедно с проектите от там. Една от студентките ни там вече имаше премиера извън България.
Всяка година е различно и това е най-щастливото в тази професия. Всеки трябва да намери себе си да се изрази. Това, което представяме, въобще не е класическо. Много експериментално, интересни интерпретации на конструкции и десени, цветови комбинации. Определено има послание, много мисъл, дизайн, творчество. Модата е култура, социален феномен."
Още разкази на гостите - в звуковия файл.
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..
„ Градината на доброто “ е не просто документален филм с благотворителна цел. Милена Илиева (сценарист) и Силвия Пешева (режисьор) ни разказват историята: "Филмът е за Милена Боева. Тя прави тази градина " Вдъхновение " в Божурище и създава 15 работни места за младежи в неравностойно положение. Работата им помага да бъдат самостоятелни. В тази..