Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изборите за национален и за европейски парламент започнаха в цяла България

Снимка: БТА

Днес България отново гласува. Този път за национален и за европейски парламент. Гласуването отново ще е с машини и с хартиени бюлетини, като номерата на партиите са еднакви и за двата вида избори.

Изборният ден започна в 7.00 часа и ще приключи в 20.00 часа. Ако пред секциите има още желаещи, те ще могат да гласуват, но не по-късно от 21.00 часа.

Над 6500 са кандидатите, като 332-ама от тях са в листите и за двата вота.

6,593 милиона имат право на глас, за да излъчат следващите 240  народни представители.

В списъците за евровота фигурират малко над 6,1 милиона, които ще избират българските 17 представители за Европейският парламент.

За първи път в рамките на двоен вот избираме едновременно  народни представители и евродепутати. Хартиени бюлетини има във всички секции. които са около 13 000 у нас и в 769 зад граница. Те са традиционно бели, но този път надписите са в зелено за избор на народните представители и в син цвят във вота за евродепутатите, като в бюлетината за депутати в чужбина няма преференции.
В секциите с над 299 избиратели има и машина.

Телефони за контакт с ЦИК за подаване на жалби и сигнали 
във връзка с гласуването в страната, са: 0885 926 505 и 0885 613 507.

Говорителя на ЦИК Росица Матева:

"Избирателите трябва да са наясно как желаят да гласуват и за кого, разбира се. В предизборното помещение ще има публикувани имената на всички кандидати от кандидатските листи. Ще има образци на бюлетини, табло с екраните на машината. Когато избирател ще гласува в избирателна секция, в която ще се гласува и с машина, и с хартиена бюлетина, той трябва да каже на секционната избирателна комисия как желае да гласува, ако, разбира се, има избирателни права и за двата избора. Най-напред, след като влезе в изборното помещение и подаде документа си за самоличност, Секционната избирателна комисия трябва да провери фигурирали и в двата списъка. Ако има избирателни права и за двата избора, той ще може да гласува и с машина, и с хартиени бюлетини - изборът е негов. Ако няма избирателни права за членове на Европейския парламент, ще може да гласува само с хартиена бюлетина".

При гласуване с устройство, изборът дали вота ще е в единият от двата избора или едновременно в двата се прави на началният екран, като се потвърждава на вторият. Ако устройство спре да работи и не може да бъде поправено на място от техник, вотът ще продължава само с хартиени бюлетини:

"Централната избирателна комисия съгласува вземането на решения с районните избирателни комисии - най-напред при нас, след това ние връщаме съгласуване на спирането на гласуването и те вземат решение".

След края на гласуването и при видеонаблюдение СИК ще броят бюлетините и ще попълват протоколите:

"Съветваме ги да не бързат, да броят бавно, внимателно, да попълват най-напред черновите на протоколите, да извършат проверка на електронния протокол, който е публикуван на нашата интернет страница, и след като се уверят, че е попълнен вярно и правилно, тогава да пренесат данните в беловата на протокола", каза говорителят на ЦИК."

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46

“DEEP SEEK” ще помогне за по-добър BG GPT

Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО?  Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията?  Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..

публикувано на 01.02.25 в 10:53
Владимир Полеганов

Автентична емоционална палитра

Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман  излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..

публикувано на 01.02.25 в 10:15

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35