Очакваше се ниска избирателна активност. Очакваше се изборна мобилизация сред определени групи население, и то сред тези българи, които са склонни да вярват и да споделят конспиративни и дезинформационни послания.
Това коментира пред БНР-Радио София д-р Тодор Галев, директор "Научна дейност" в Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
"Установихме, че един и същи тип хора се доверяват на конспиративни теории и разпространяват дезинформации. Това стана ясно още по време на ковид пандемията, а по-късно се потвърди и продължава и до ден днешен."
Галев посочи "Възраждане" и "Величие" сред българските политически субекти, които защитават и разпространяват частично конспиративни и дезинформационни послания.
По думите му все повече наши сънародници търсят да се информират за случилото се извън официалните медии. Над 60% черпят новини от социалните мрежи.
Българите не вярват на институциите и на традиционните медии. Засилена чужда медийна кампания е имало и в други европейски страни, но у нас опитите за вмешателство се съчета с факта, че в страната ни има организации и лица с позиции, съвпадащи с тези на чужди източници на влияние.
"Не виждаме прогноза за праг или пик и след това да тези тенденции да отслабват. Напротив, можем да очакваме засилване, поне в близките 1-2 години."
Някои политически партии пренебрегнаха социалните мрежи в предизборните си кампании, други ги базираха на тях. Всяка от тях имаше различна стратегия. Някои разчитаха на присъствието на лидерите в социалните мрежи, други – на регионалните структури, каза още Тодор Галев.
С него разговаря Данаил Конов.
Коментатори във "Форум" тази седмица са икономистът и политически анализатор Георги Вулджев и дългогодишният журналист Едуард Папазян. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес бяха: - ПП поиска оставките на Явор Божанков и Даниел Лорер - Либерализмът в Европа и САЩ - Футболен обзор в края на годината Подробности по..
Битови отпадъци, строителни материали и автомобилни части - съставът на едно от нерегламентирано образувалите се сметища в град Елин Пелин. Местоположението на изхвърлените ненужни материали се оказва в покрайнините на обработваема площ. В близост до сметището има съмнителни постройки, с охраняващи ги кучета. Пред Радио София кметът на община..
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Документалният филм "Чистота или смърт“ представя историята за живота и пътя на шестима резиденти в терапевтична общност за зависими в България. Въпреки че много хора са чували за такива общности, малцина знаят как всъщност изглеждат и какво се случва в тях. На 6 декември, в кино „Люмиер“ е премиерата в София, а прожекции има в Бургас,..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..