Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой е с предимство в центъра на София - колите или...?

Снимка: БГНЕС

Казусът с налагането на нова организация на движение и паркиране по столичните булеварди "Патриарх Евтимий", "Витоша" и "Фритьоф Нансен" предизвика поредица от конфликти, протести и комуникационни нападки между експерти, институции и местна власт.

Това е формален повод две организации – "Екипът на София" и "Среда", да организират дебати под наименование "Колите - на първо място в центъра на града?" на 17 юни в РЦСИ "Топлоцентрала". Въпросителният знак е с особена важност.

Без да иззема функции на събитието, в сутрешния блок на БНР-Радио София взехме мнения на част от организаторите и участниците.


"Напрежението около реорганизацията на движението по "Патриарх Евтимий" повдигна въпроси, които никога не са изчезвали - за споделяне на общото пространство. Въпреки че мина време, дебатът никога не е закъснял, винаги има полза от него – коментира Георги Пенчев, модератор на дебата и част от Екипа на София. – Пред всички нас винаги стои задачата за придвижване в града. Искаме да обсъдим какво е работещото и функционално разпределение на пространството, да рефокусираме разговора в перспектива. Автомобилът не е право дадено от бога, а избор. Нека видим как точно да извършим стъпките в правилната поредност, за да сме щастливи максимално много хора. Градската управа трябва да въведе стимули за налагане на дадена политика. Но ситуацията винаги е моментна - когато обстоятелствата се променят, трябва да се променят и стимулите. Невинаги интересите на всекиго са очевидни. Целта на дебатите е да се постигне промяна в нагласата, а не непременно на мненията."

Къде води тротоарът? Снимка: Георги Нейков

Според Камен Банковски, основател на неправителствената организация "Среда", дискусията ще бъде градивна, защото дори само за да обориш другото мнение, трябва да вникнеш в него.

"Искаме да видим максимално много гледни точки, не да се скарваме и конфронтираме. Не да спорим кой е на първо място, а какъв е балансът на всички участници, къде е средната позиция при много мнения. Вярваме, че дискусията ще е градивна, може да те накара да разбереш друго мнение и/ли да затвърдиш своето."

Банковски напомни, че колите в София вече са над 1 милион. Пешеходците и велосипедистите отдавна са изгубили пред автомобилите. Пътуващи, паркиращи, живеещи може да имат различни нужди и желания, но може да се търси баланс на интересите.

Чуйте разговора на Константин Лавсов.

В дискусията на 17 юни ще участват:

На страната на автомобилите:

  • Георги Драганов, създател и редактор “Война и мир”;
  • Венцислав Банчев, председател “София днес и утре”;

На страната на велоалеите, тротоарите и бус лентите:

  • Ласка Ненова, основател "BG бъди активен"
  • Ангел Буров, урбанист УАСГ.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
поглед към жълтите павета на Царя с Военния клуб и Писателското кафене на съседния ъгъл

Софийски разкази - Радиоразходка по жълтите павета

От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..

публикувано на 05.07.25 в 16:00
Кирила Възвъзова-Каратодорова

Историята оживява: Кирила Възвъзова-Каратодорова, Архиви Първи и Втори

Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..

публикувано на 05.07.25 в 15:00
Младоженци в Германия

Адресите на любовта - композиторът Петко Стайнов

Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..

публикувано на 05.07.25 в 14:00
Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов (вляво)

Най-мощната метъл вечер в парка

TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика.  Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..

публикувано на 05.07.25 в 11:46
Данита Заричинова

Колкото по-малък досег с пластмасата, толкова по-добре за нас

За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July.  Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..

публикувано на 05.07.25 в 10:40

Как да пътуваме спокойно и безопасно с деца, когато отиваме на почивка

Анита Гергова  е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..

публикувано на 04.07.25 в 17:17
Пламен Димитров

Пламен Димитров: Атаките над Иран показаха, че за САЩ Израел е по-важен военен съюзник от НАТО

12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..

публикувано на 04.07.25 в 16:30