Програмата включва две части, като първата се фокусира върху изкуствения интелект в образованието и неговата роля за оптимизиране на административните процеси и учебната среда.
Втората част ще разгледа въпросите за социално и емоционално развитие на децата, както и подходите на STEAM обучението.
Изложението е безплатно и в него могат да участват по двама представители от образователна институция от София град и Софийска област.
"Имаме достъп до всичко ново, но предизвикателството в България е - как се прави. Имаме достъп и до технологии, до иновации и пътувания. И директори и учители пътуват доста интензивно Европа и по света за да видят как се прави, но проблемът е в реализацията", заяви д-р Александър Ангелов, управител на Център за творческо обучение в предаването "Ритъмът на столицата".
Една от причините, които създават трудности в промените е ролевият модел, изтъкна той и посочи конкретни примери, които може да проследите в разговора.
"Въпросът е, че дори директорите и учителите да имат солидно намерение да направят видима промяна има много фактори, които трудно се взимат предвид веднага и е нужно холистично да се работи с години, за да ги прескочиш и да се получи наистина. Според мен, проблемът е, че се прави на парче. Плюс е, че виждаме много работещи модели, минус е, че отнема много време, понякога се чупи и мотивацията, докато се изпълнят", изтъкна експертът.
Добре е да се постигне персонализирано обучение, но въпросът е, дали учителите владеят методите и дали имат технологиите и инструментите, с които не да работят с всяко дете поотделно, а в рамките на часа или проекта който изпълняват. Той да е така композиран, че да има смислени и постижими задачи за всяко дете, подчерта още д-р Александър Ангелов, изтъквайки няколко причини защо това на практика е доста трудно.
"Тук има стандартен модел на преподаване и се гонят индивидуални резултати. На Запад има гъвкав модел на преподаване и се гонят груповите резултати. Затова, когато дадеш функционален тест, много от българските ученици не могат да се съпоставят адекватно с техни връстници от други държави", поясни още той.
Д-р Александър Ангелов е създател и управител на Център за творческо обучение и образователната компания CCT Poland, в Полша.
Член е на комисията за иновативни училища към МОН от самото ѝ създаване. Притежава над 15 години опит в образованието и дигиталните технологии. Посетил е над 1000 училища, детски градини и университети на 4 континента., Защитил докторска дисертация на тема "Промяна на образователната организация при внедряване на облачни технологии", и е преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски".
В момента разработва учебни програми за учители в България и Полша, провежда обучения и консултира образователни организации да променят методиката, административните и учебните процеси, така че да са по-свързани с предизвикателствата на света и да се възползват по-добре от силата на дигиталните технологии.
Д-р Александър Ангелов е отдаден на качеството в образователната трансформация - той и екипът му развиват нови партньорства и проекти с международно доказани експерти и адаптират работещи модели от света към образователната среда в страната. Той е първият Google сертифициран иноватор в България и Централна и Източна Европа.
"Дни на иновациите в образованието" е поредица от информационни събития и срещи с училища и детски градини в България, които се провеждат в партньорството на местните общини и регионални управления по образованието. Досега събитието беше посетено от стотици директори и учители в градовете Пловдив, Добрич, Русе, Благоевград, Пазарджик, Стара Загора, Сливен и Бургас.
Още интересни аспекти по темата чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.
Проектът “Мама работи“ е в подкрепа на работещите жени-майки. Изпълнител на проекта е Фондация “Мама има работа“ с финансовата подкрепа на Столичната община – Програма “Европа“ 2025, в партньорство с НЧ “Мечталище 2024“ и район „Лозенец“. Проектът цели да идентифицира нуждите на работещите жени-майки, да подкрепи тяхното личностно и професионално..
Разкрития на представители на ДБ относно продажбата на държавни имоти с отпаднала необходимост в София. Още преди месец се заговори за терени на няколко километра от сградите на БАН, както и такива в район “Лозенец”, които са предвидени за улици, а преди няколко дни темата повдигна и районният кмет на "Лозенец" Константин Павлов, който посочи, че..
От началото на 2025 година напливът от туристи в София се увеличава с 11% на годишна база, това уточниха от Общинско предприятие "Туризъм" при Столичната община. Данните посочват, че за периода януари-юни столицата е посетена от над 647 хил. туристи. Най-голям интерес проявяват посетители от държавите Израел, Италия, Испания, Франция,..
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи настоява за по-високи заплати и по-добри специализации. “Промените, които ние предлагаме и които на 14-ти внесохме като наше предложение в Министерство на здравеопазването касае освен увеличаване на заплащането - едно от основните ни искания. Искам да обясня, защо е толкова важно да бъде..
За събитията и нови активности предвидени по повод 130 години от създаването на Български туристически съюз, разказа в предаването “Радиокафе“ изпълнителният секретар на БТС Лъчезар Лазаров, който не скри вълнението на екипа на БТС и на всички туристически дружества по повод юбилейната годишнина в настоящата 2025-а година...
Богат женски гроб проучва екипът на проф. Вагалински в Западния некропол на Хераклея Синтика, източно от откритата малко по-рано днес плоча със семеен портрет, съобщават от Archaeologia Bulgarica. Жената е погребана с накити - една златна обица на лявото ухо /по-масивна от намираните досега/, бронзова гривна на ръката, костени игли в прическата. До..
Изложбата “Гвардейският оркестър и формирането на културния и музикален живот в столицата и страната“ се откри днес, 17 юли, в градината пред Народния театър “Иван Вазов“. Тя съдържа архивни снимки и документи, чрез които посетителите ще имат възможност да се запознаят отблизо с дейността около формирането на тези първи музикални състави..