„Пак съгласно тази Наредба, едно от задължителните условия, за да постави гражданин, който не е собственик на животното, такава колибка, е да бъде регистриран като надзорник на безстопанствени кучета. Регистрацията се прави в общинското предприятие „Екоравновесие“. Те подписват една декларация, с която се ангажират освен да хранят тези животни, на три месеца да ги обезпаразитяват и да направят всичко възможно, за да предотвратят агресивно поведение“, обясни Петрунов.
Той добави, че често гражданите, които са регистрирани като надзорници на безстопанствени кучета, единствено ги хранят, без да поемат никаква друга отговорност. Въпреки това, през последните години София се справя изключително добре с популацията на бездомни кучета, уточни Лазар Петрунов.
„При първото преброяване, което е било около 2007 г., бездомните кучета са били над 11 000, а сега са сведени до бройка между 3000 – 4000. Това е едно намаляване близо 60% на популацията, което се дължи изцяло на адекватните мерки и прилагането на т. нар. практика „кастрирай и върни“, посочи директорът на Дирекция „Околна среда“ в Столичната община и добави, че с намаляването на кучетата, популацията на бездомните котки се увеличава. За тях все още няма програма, по която да се работи. София си партнира с фондация „Четири лапи“, която кастрира бездомни котки.
По отношение на домашните любимци, Лазар Петрунов припомни, че според Закона за ветеринарно-медицинската дейност, е задължително кучетата да се разхождат с каишка, а агресивните породи и с намордник.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Темата за пътната безопасност и войната по пътищата, особено актуална през последните седмици, не бе подмината на днешното заседание на Столичния общински съвет. Общинските съветници почетоха с едноминутно мълчание паметта на 12-годишната Сияна, трагично загиналата в катастрофа край с.Телиш, а председателят на съвета Цветомир Петров изказа..
Тази година фестивалът "25 през 2025" ще представи поредица от исторически филми. Един млад фестивал, в който Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран . Фестивалът "25 през 2025 - история на кино" е продължение на фестивалите на Филмаутор от предходните две години, когато стартът беше даден с "30 класики“ за..
На 14 и 15 април 2025 г. от 10.30 до 15.00 ч. в 19. СУ „Елин Пелин“ ще се проведе кариерно събитие, организирано изцяло от ученици от 12. клас под ръководството на Калин Радулов - старши учител по предприемачество в училището . Основната цел на инициативата е да вдъхнови младите хора да открият своето призвание и да направят информиран избор за..
Станимира Раева е подела инициативата за изкачване на всичките 39 планински първенци в България заедно с група запалени туристи. Решила го е, когато по-професионално се е обвързала с планината (тя е учител в село Градина, община Първомай, но и водач на планинари). "Повечето хора ходят по няколко основни дестинации. И много интересни места..
12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама - от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени на..
"България отвисоко“ е първата дрон фотографска изложба у нас. Тя е дело на 17-годишния Константин Кирилов. Експозицията представя страната ни по начин, който рядко имаме възможност да видим – от птичи поглед. Пред Радио София младият артист сподели, че се занимава с дрон фотография от три години, вдъхновен от българската природа и нейната..
Деси Андонова и Илко Градев гостуваха в предаването “Добър вечер, София“, за да разкажат за промоцията на албума "Глас и акордеон" , която ще се състои на 22 април . Албумът - дълго обмислян и чакан, е едно вълнуващо музикално приключение. Идеята се заражда спонтанно след запознанството им на известен плаж. "Там където преди..