Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

До 18.00 часа, в зала 3 на НДК

Кариерни възможности на форума "София: Кариера и живот - защо в България?"

Събитието е част от кампанията Bulgaria Wants You

Снимка: Радио София

В зала 3 на Националния дворец на културата през целия ден днес (14 юни) се провежда форума „София: Кариера и живот - защо в България?“, част от кампанията

Bulgaria Wants You. Посетителите имат възможността да се срещнат с вдъхновяващи лектори и с представители на над 80 компании. Те идват на събитието, за да разкажат повече за своята дейност и да споделят какви кариерни възможности предлагат.

Пред Радио София, организаторите Иван Христов, Андрей Арнаудов и Моника Чопакова обясниха, че Bulgaria Wants You е създадена преди около 4 години, а целта е българите да останат и да се развиват в страната си, а тези, които пребивават в чужбина да се завърнат в България.

„Да намерят хубавото и смисълът да останат тук. Борейки се с основния проблем на България, а именно това че ние буквално изчезваме като нация, стигнахме до извода, че по-смислената борба е да се опитаме да задържаме хората или да прибираме хората, които вече са се забавлявали достатъчно в чужбина“, каза Иван Христов.

Bulgaria Wants You е с отворени обятия и за чужденците, добави Моника Чопакова.

„България е място, което чужденците припознават за кариерно развитие. Даже в последната ни кампания „Тук имаш всичко“ сме заснели личните истории на чужденци, които живеят, работят и създават семейства в България“, обясни тя.

„Модерният патриотизъм не е да имаш Ботев на прасеца и да въртиш хора́. Хора́та са много хубаво нещо, но модерният национализъм изисква да си отговорен, широко скроен, не е лошо да си прочел и няколко книги, и да го чувстваш в сърцето си, независимо дали се намираш в Берлин, Европа, Австралия или България“, посочи Иван Христов.

Моника Чопакова посочи, че форумът се организира за четвърта поредна година в София.

„За първи път сме в НДК и този път работодателските щандове са в три зали. Не е нужно да си търсиш работа, за да дойдеш на нашия форум, а е необходимо просто да си любопитен, да разбереш какви възможности дава България. Всъщност, 4 години това правим и в рамките на форума в страната, но и на събитията ни в чужбина. Ние искаме да бъдем витрината за добрите новини от България и искаме хората да видят, че имат възможност както да се върнат и да живеят достойно във всеки един град в България, така и че могат да си намерят работата по призванието, работата по опита, който са натрупали досега. А за българите в чужбина – да не го тълкуват като крачка назад, а засилка напред“, каза Моника Чопакова.

Андрей Арнаудов посочи, че последните статистики сочат, че нагласите на младите българи са да останат в България.

„Самата статистика от последните 3-4 години показва, че повече хора остават и се връщат от тези, които заминават. Трендът е обърнат. Нека не си го приписваме само на

Bulgaria Wants You. Иначе 90% от младите българи искат да останат в страната. Една част от тези хора – 45%, искат да имат български работодатели. Според мен, важното е работодателят да е свестен, няма значение дали е български или международен“, изтъка Андрей Арнаудов.

Той посочи, че днес младите мъже у нас желаят стартово възнаграждение около 5400 лева, докато младите дами са по-скромни – те желаят около 3300 лева.

Форума „София: Кариера и живот - защо в България?“ ще продължи до 18.00 часа.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

През фестивала оглеждаме живота си

Христо Христозов за някои акценти в Master of Art: "Фестивалът вече десета година показва филми, които не са масови. Но има общност от хора, ценители на това, което показваме. Тя не е малка, но филмите, които показваме, почти не се разпространяват. През фестивала оглеждаме живота си. Гледайки филмите, през разказа за твореца, се учим да живеем..

публикувано на 09.02.25 в 11:56
Ангелина Владикова и Силвия Трифонова

Толерантността се възпитава

Ангелина Владикова и Силвия Трифонова от сдружение Bridges ни запознават с Концерта на толерантността под егидата на Австрийското посолство, което от миналата година е партньор на събитието: "Сдружението е създадено преди 16 години - то е платформа за диалог между различните религии и култури. Всяка първа седмица на февруари, от 2011 е седмица за..

публикувано на 09.02.25 в 10:51

Нещо се случва, но не е наяве и в диалог с местните общности

Мая Цанева за рубриката "С деца на открито" на БНР и Сдружение "Безопасни детски площадки" ни запознава с ръководството , което СО са разпространили за да се превърнат училищните дворове в зелено споделено пространство: "Приветстваме тази нова програма, стартираща с обновяването на два училищни двора. Нямаме информация за архитектите, урбанистите,..

публикувано на 09.02.25 в 09:51

Художникът трябва да умее да беседва с природата

Лаврен Петров за изложбата на Здравко Александров : "От години сме приели мисията да представяме неговото творчество. Твърде малко бе времето за първата национална изложба миналата година и сега представяме 24 негови произведения в новия ни салон. Половината от тях не бяха показвани на националната изложба. Здравко Александров е оценен рано. Той е..

публикувано на 09.02.25 в 09:27

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Софийски разкази - квартал Лозенец, част 1

Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото: В първата част се срещаме с "оазиса в степната равнина" по разказ на Вазов от края на 19 век. Защо е била пренебрегната и кога се правят първите стъпки за "охубявяването" ѝ?  Слушаме и спомени на Иван Венедиков за държавната и общинска политика,..

публикувано на 08.02.25 в 15:00
Васко Абаджиев

Адресите на любовта – цигуларят Васко Абаджиев

В "Адресите на любовта" припомняме за един от най-големите цигулкови виртуози на ХХ век, който умира беден и самотен, непознал любов и женска ласка. Един от редките случаи, в които разказваме анти-любовна история. Навремето наричали Васко Абаджиев гениален, но странен. Днес биха го описали с модерното определение „от аутистичния спектър“...

публикувано на 08.02.25 в 14:00