Поводът е "Вера и Далавера", сборник с есета и анализи, простотии и разкази през призмата на 21 век, от 2000 до 2024 година.
Сред многото събития белязали началото на века е и демократичното развитие на България. Авторът разсъждава за нашето присъствие на световната сцена, но и за това, което нарича "здравословен патриотизъм", който се прокрадва като тънка нишка през представените есета.
Какво е обединяващото в тези текстове?
"Тях ги обединява животът, не през личен разказ от нещо преживяно, а през това, което се е случило на много хора, българи и не само. И което се е превърнало в интелектуално събитие, част от моята вътрешна автобиография, която не е събитийна а реагира с текстове на неща случващи се отвън. Опитва се да ги осмисли, да им създаде повече дълбочина, повече контекст и исторически хоризонт", посочи проф. Кьосев.
Отбелязваме, че проф. Александър Кьосев е създател на магистърската програма "Изкуства и съвременност" в Софийския университет. Тя включва различни подходи – академични, попкултурни, научни, образователни, свързани с изкуствата – театър, кино, литература и съвременно изкуство на която е представител от по-младото поколение нашият стажант репортер Георги Петров, който сподели:
"Всички преподаватели от специалността "Културология" учат студентите на критично мислене и проф.Кьосев не правеше изключение. Неговите предмети дори бяха по-изискващи, по-трудни, повече информация трябваше да се асимилира. Дори за един негов избираем курс "История на съвременната култура" беше повишил изискванията, да наподобяват произволен западноевропейски университет. По този начин летвата се вдигна и аз успях да повиша стандарта си и стандартът оттогава-насетне расте."
Опозицията "Вера-далавера" на пръв прочит разграничава различните ценности.
Опозицията не е само между лошите и добрите. Не е между лошите корупционери и добрите, прекрасните, честни хора – тя пронизва душата на всеки един от нас", твърди професорът. Той си послужи с личен пример, който можете да проследите в разговора, посочвайки, че освен писаните правила са важни и неписаните, тези, които можеш да приложиш в неочаквана за теб ситуация.
"Тоест, владеенето на тези двойни правила – едните официални, стандартни, свързани със законите, правилниците и с морала, ако искате, а другите - нестандартни, бих казал атропологични са част от всекидневната култура и всеки един от нас владее тези два кода едновременно. В макро план, има хора, които владеят далаверата много повече от други – те натрупаха пари, власт и истински социален капитал на Прехода, а другите си останахме по-скоро на страната на вярата", поясни проф. Кьосев.
"Държа да подчертая, че далаверата е антропологическа стихия, която е във всеки един от нас", допълни той.
Какъв е идеалният читател на тази книга?
"Идеалният читател е млад човек. За редактор на книгата си избрах Валентин Калинов, когото познавам от студент. Той е на 39-30 години, изключително талантлив и има огромна заслуга за книгата – въведе текстове, които бях забравил, изключи други и заедно я подредихме. Тя не е послание за хората от моето поколение, опитвам се да говоря на други сърца и умове, дали успявам, те ще кажат. Но тази книга е насочена към тях", разкри авторът.
Премиерата на книгата е тази вечер, 14.06.2024 гл от 18:30 часа.
Още интересни аспекти за верата и далаверата в нашето съвремие, открийте в разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.
Габриел Тачев за Историческа работилница "Люлин" и посветената на квартала експозиция: "Идеята започна като на шега - открихме първа витрина, която да стане част от музейна експозиция. Общият брой експонати са за две витрини. Започваме с предисторията: Модерно предградие като майката на Люлин. До 1976 кварталът се казва "Модерно предградие". Имаме..
Лилия ИлиЕва, aвторката на книгата с интервюта с 33-ма известни български мъже „Заведи ме в теб“, разкрива какво са ѝ споделили за любовта някои от героите ѝ в книгата. Актьорът Андрей Баташов ѝ изповядва: „ М исля, че взаимоотношенията между двама души зависят от качеството на информацията, която протича между тях, дали е точна, ясна и..
Мобилното студио на предаването „Радиокафе“ се настанява удобно на сцената на #гудгейм Lan Party 2025 . На 24 май – празника на българската просвета, култура и писменост, темите ще са предизвикателен фюжън между видео игрите и българския език. С разнообразните гости в три часовото предаване, ще проследим как се променя общуването в дигитална среда,..
Седмицата завършва с коментаторите във "Форум" – Адриана Диканчева и Никола Атанасов. Заедно с водещата Елена Пъневска, те дискутираха по различни теми от деня: - ПП "Възраждане“ апелират министерствата да разгледат членствата в различни НПО и да прекратят такива, които не носят полза за държавата - Тръмп блокира възможността..
Столичната библиотека отбелязва Деня на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност с фотодокументални изложби, литературни четения и Ден на отворените врати. Празничната програма за 24 май ще започне в 11.00 часа, а софиянци и гости на столицата могат да посетят Централната сграда на пл. "Славейков“, да разгледат..
Третото издание на Нова българска типография демонстрира постиженията на българските дизайнери, работещи в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 година. Повишеният интерес към изкуството на шрифта през последните години създаде поле за изява на много автори и повиши критериите и очакванията на широката..
Сериозно разминаване между желанията за професионална реализация на завършващите училище и реалните нужди от кадри на пазара на труда, отчитат от една от големите компании в областта на HR решенията. Наблюденията са направени сред над 300 български и международни компании от различни сектори. През последните години сред най-желаните..