Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгени Серафимов, създател на "Новите майстори":

В 21 век Кюстендил говори за изкуство

Водещите Мариана Попова и Лили Големинова с художника Евгени Серафимов
Снимка: Радио София

Срещата ни с някои интересни хора от град Кюстендил продължават.

Евгени Серафимов е създател и ръководител на школата "Новите майстори", художник и иконописец, автор на редица проекти за промяна в градската среда. Той е учител по рисуване в училище "Кирил и Методий“, което е най-старото в Западна България и едно от най-старите български училища въобще, а тази година то ще отбележи своите 204 години.

Серафимов е създател на редица градски проекти от "Портретът на Майстора на един декар“, „На една череша разстояние“ – по време на ковид пандемията, "Градът под площада“ – изобразен в 3D рисунка.

"Защото Кюстендил е от онези специални градове, съществували по време на Римската империя, при които и в наши дни нещата съвпадат – главната улица сега е била главна улица и тогава. Днес площадът на Кюстендил е бил площада на Пауталия. Под този площад стои история и това е респектиращо и много задължаващо“, разказа Евгени Серафимов. Историята респектира и задължава, когато крачиш по площада и осмисляш изкуството в съвременния град, допълни той.

По думите му школата “Новите майстори“, със своите проекти за изкуство, излиза извън пределите на Кюстендил.

“Но наше вдъхновение винаги е града, защото – важно е къде си се родил, важно е къде си се върнал“.

Провокацията в творческите проекти на "Новите майстори“ е много сериозна, изкуството е нетрадиционно.

“Изкуството трябва да се възприема не просто като декорация на света, то не е нещо, което украсява нашия живот, но то е което ни кара да се замисляме, да си задаваме въпроси, дори те да не ни харесват. И не е задължително то да бъде приятно за окото. Красотата най-бързо печели внимание и затова повечето произведения на изкуството са красиви, но всъщност зад красотата стоят големите провокации“, подчерта Евгени Серафимов.

"Мога да кажа, че за почти 20 години, откакто "Новите майстори“ прави големите градски проекти за изкуство, жителите на града се промениха и са отворени за модерно изкуство“, допълни той.

"Миналата година реализирахме леден кръст над един язовир – един екопроект, модерна, авангардна, сложна за разбиране инсталация, която безкрайно добре се прие, защото изкуството и възпитава“, разказа Серафимов.

"Винаги когато имаме проект, има и полемика. Хората казват “Защо“? И всъщност, това много ме успокоява, защото знам, че съм си свършил работата“. Тук има истинска, жива среда за изкуство – като един Монмартър сме, като Монпарнас в Париж, където всеки прави нещо и друг го коментира. В 21 век, Кюстендил говори за изкуство – това е кармата на този град и това го прави значим, на територията на България“, каза още той.

Скоро "Новите майстори“ ще гостуват в Дряново с интересна фотографска изложба, озаглавена "Съкровищата на Кюстендил“, заедно с фотографа Владислав Чанев.

Школата "Новите майстори" ще има изява и в Босилеград.

Чуйте повече от разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00