На открито пред сградата на общината в град Кюстендил се излъчи съвместното предаване на Радио София и Радио Благоевград.
Представяме ви Елена Начева, една дама, която след години живот по света, се завърна в Кюстендилско и в едно село с почти изчезващ живот, направи детско селище „Живей с любов“ за лагери и арт работилници. Тя съживява и читалището в почти изоставеното село Смоличано над Кюстендил.
Смоличано има своите 8-9 постоянно пребиваващи в селото жители, които си имат… читалище.
"Необходимостта от създаването на читалището “Пробуждане 2020“ дойде след откриването на лагера, който организираме за деца всяко лято, пролет и зима. Амбициите са ни за изграждане на Детско селище, а какво е Детско селище, ако няма културен център“, посочи тя. И допълни:
"Искаме да променим малко представата за читалищата, конкретно селските, че там има едни полумъртви експозиции на народни носии, които почти никой не посещава, правят се едни и същи празници, но по този начин няма как да привлечем млади хора“, изтъкна тя.
По думите й, целта е в селото да идват лагерници – деца от цяла България и такива, които живеят в чужбина.
“Благодарение на това, което правим от няколко години, посещаемостта на селото значително се увеличи. Реставрирахме една плевня, която превърнахме в кино “Paradiso“, друга вече е грънчарско ателие, в част от трета, която реставрирахме, се помещава библиотеката, а в момента изграждаме Селска академия по кулинария за деца, която ще бъде ръководена от шеф Андре Токев“, разкри тя. Съмишленици и приятели са Петър Петрушев и Свилен Класанов – един от най-добрите български хлебари".
“Читалището събуди интереса на много млади хора, които се присъединиха към нашия отбор. Възрастовата група на екипа, който работи с децата, започва от 20, а за себе си мога да кажа, че съм доайена 60+. Те са близки до децата, някои завършили преди 2 години, други преди 5, има я тази приемственост между поколенията“, твърди Елена Начева.
Тази година към читалището в Смоличано стартира Майсторски клас на известния български тромпетист Михаил Йосифов.
Иска ми се децата, с които работим, да получат най-доброто. Да посеем семето и от нас зависи как ще се грижим за него и дали ще покълне, сподели Начева.
"За съжаление, хората, които управляват по-малките общини не са визионери, при тях няма визия за развитието на това място след 10 години, работи се на „парче“ – днес да направим едно, някакви пари да се усвоят, докато ние имаме една обща визия – как да се развие село Смоличано. За съжаление, вече четвърта година нямаме подкрепата на общината, нямаме субсидия, но това не ни пречи да работим", каза още тя.
Със спечелен проект от Министерството на кулурата, Елена Начева и екипът й осъществяват театрална постановка с участието на 16 деца и актрисата Петя Миладинова. Печелят и проект на развитието на парк в Смоличано, а най-новият им проект е за късометражен филм, в който децата ще заснемат истории от селището, които ще бъдат показани в училищата.
"Обичам да обединявам творците“, казва българката и гражданин на света Елена Начева, разказвайки за творческите проекти със съмишленици.
"Целим да възпитаме у децата това чувство да бъдат безстрашни – за нови запознанства, нови идеи и нови хора", разкрива още тя.
Чуйте повече от разговора с нея в звуковия файл.
Детските градини в София да работят през цялото лято.Такава идея обсъжда местната администрация, с която да се спре досегашната практика, забавачките да затварят за определен период, за да може педагогическия персонал да използва част от годишния си отпуск. Досега родители стриктно попълваха заявления за периода от 1 юни до 14 септември, в..
Балет "Арабеск" кани на почитателите на танца на специален празничен спектакъл, в който ще могат да гледат фрагменти от най-добрите представления на формацията. Програмата е посветена на Международния ден на танца и ще се играе пред публика на сцената на Музикалния театър на 27 април от 17:00 часа. При селекцията целта е била да..
Второ издание на Международния театрален фестивал "Следата Шекспир“ организират от Нов български университет. Под мотото “Театърът като конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание“. Форумът има за цел да осигури публично пространство за артистична, социална и научно-изследователска дейност на преподаватели и студенти от..
Придобиването на второ висше образование може да бъде финансирано от държавата от началото на следващата година, но само в защитените специалности и приоритетните професионални направления. Това става ясно от законопроект за изменение на Закона за висшето образование, внесен от депутати от ГЕРБ, "Има такъв народ" и "БСП - обединена левица". Идеята..
Предстои откриването на една вълшебна и много артистична изложба от едно предизвикателство, което е поставено на кюстендилските училища и художествените школи. “Ще представим 20 еднометрови яйца, които са направени от рециклирани пластмасови бутилки, които са ръчно изрисувани от учениците от кюстендилските училища и възпитаниците на школите в..
Терапията с музика и ритъм става все по-актуална и това се обуславя от нарастване броя на деца с проблеми в развитието. Хората с проблеми ходят при различни терапевти, при нас идват едва ли не последни. Понеже увлича емоционално, се подценява. Гледа се на нея като на забавление. У нас музикотерапията е маргинализирана, но изследвания..