Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безпроблемна почивка - какво трябва да знаем

Снимка: БГНЕС

Колкото и добре да е планирана една почивка, винаги има вероятност да се случи нещо, от което да бъдем ощетени като туристи. Европейският потребителски център (ЕПЦ) дава няколко полезни съвета как да се предпазим от неприятности, за да не може никой търговец да помрачи почивката ни. Онлайн пазаруване, плануване, полет, документи, багаж са сред важните неща, на които ЕПЦ обръща внимание. Подробности разказа Соня Спасова, директор на ЕПЦ България.

По думите й все повече хора знаят, че имат права и се опитват да ги защитят, като доказателство за това е, че всяка година жалбите в ЕПЦ се увеличават. Една част от причините за това са свързани със забавяне на самолетните полети, като за тях не винаги причината е в търговците, а може да е породена от природни явления. При такива случаи авиокомпанията не изплаща обезщетения, но има задължение да се погрижи за пътниците под формата на храна, напитки, ако се наложи и хотел, както и две безплатни телефонни обаждания. Задължение на пътниците е, ако авиокомпанията не осигури тези задължения, те самите могат да си ги осигурят, но трябва да пазят касовите бележки, за да може след това да претендират за разходите, както и да бъдат в разумни цени.


"Тук е моментът да призова пътниците да бъдат активни, защото и правото на грижа, и съответно по-късно ако имат право на компенсация, или обезщетение за закъснелия полет, то няма да им бъде преведено автоматично. Те трябва да си го поискат", каза Спасова.

Тя уточни, че безплатните обаждания са най-вече до колцентровете на съответната компания, тъй като там тарифите са по-скъпи. Обикновено оплакванията са от рода на липса на добър изглед от стаята, или  липса на допълнителни екстри. Относно изгубените багажи тя каза:

"Това е много неприятно и много е важно също да се знае какво се случва, ако слизайки на летището, където започва нашата почивка се окаже, че багажът не е с нас. Още веднага на летището трябва да се отиде на гише, което е свързано със загубен багаж, обикновено така са обозначени гишетата и да се попълни протокол. В него се описва как изглежда куфарът ни, кога е купен, някакви отличителни белези ако има, контакти с нас и най-често практиката показва, че в рамките на деня нашият куфар бива намерен и съответно ни го доставят в хотела, където сме отседнали. Ако това не се случи, трябва да попълним и формуляр-оплакване на сайта на авиокомпанията и то възможно най-бързо, не по-късно от 7 дни от датата на кацане, за да известим авиокомпанията и тя да знае, че търсим този куфар. В рамките на дните, през които отиваме на почивка и все още не са ни намерили багажа, имаме право на т. нар. "стоки от първа необходимост", които можем да си ги купим. Например бельо, четка за зъби, паста за зъби, като и тук отново, колкото и да е неприятно, призовавам да се пазят касови бележки и всякакви други доказателства за това какво точно сме си купили и колко струва", посъветва Спасова.


Тя посочи, че ако след 21 дни багажът все още не е намерен, то тогава авиокомпанията приема, че той е загубен и ние трябва да си поискаме компенсацията за него. Това означава, че отново трябва да попълним формуляр. Според Монтреалската конвенция, която е регулаторен орган, обезщетението може да възлиза до 1600 евро. Около една трета от жалбите постъпили в ЕПЦ са свързани с жалби свързани с проблеми с въздушния транспорт, а всички съвети са безплатни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новата наредба за общинските жилища има противници сред наематели и съветници

Протест на живеещи в общински жилища ще се проведе този четвъртък – 10 юли, преди началото на заседанието на Столичния общински съвет. В дневния му ред е включен доклад за промени в общинската наредба за настаняване и ползване на такива жилища. По думите на гражданите, с така заложените изменения, те буквално ще са принудени да..

публикувано на 07.07.25 в 15:18

Абонамент за подкрепа, който създава сигурност за най-малките

Фондация "За нашите деца" стартира дарителска кампания, която прави подкрепата личен ангажимент и създава сигурност за най-малките всеки месец. С новата кампания "Абонамент за чудеса"   организацията отправя покана към всички хора с отворени сърца да превърнат съпричастността в действие и добрината – в навик. " Целта на нашата кампания е все..

публикувано на 07.07.25 в 14:40
Проф. Любомир Стойков

Книга анализира визуалната култура и дрескода на диктаторите

В Националната художествената академия се състоя премиерата на книгата на българския  изкуствовед и медиен експерт проф. д.н. Любомир Стойков "Стилът на диктаторите: Хитлер, Мусолини, Сталин“. Събитието предизвика изключителен интерес и бе уважено от артистичния, академичния и културен елит на страната. Книгата бе представена от ректора на НХА..

публикувано на 07.07.25 в 14:05
Спортният журналист Калоян Соколов

Калоян Соколов: Григор Димитров се забавлява на корта и показва най-добрата си игра

В момента спортните любители се занимават с изключително интересния турнир "Уимбълдън 2025". Не остава незабелязана и страхотната игра на Григор Димитров и класирането му за втория кръг. Фаворитите, очертаващи се при мъжете и жените на турнира от Големия шлем са изключително интересни. Относно цялостното представяне на Григор Димитров спортният..

публикувано на 07.07.25 в 13:01
Паркинг на ул. „Карамашев“ в район „Лозенец“

"Кални точки" станаха паркинги в столичните райони "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица"

Центърът за градска мобилност (ЦГМ) започна премахването на така наречените "кални точки" в зоната за платено паркиране, като част от своята програма за възстановяване и подобряване на градската среда. За целта се използват средства от платените винетни стикери на живущите в зоните за почасово паркиране. ЦГМ продължава да инвестира 30% от..

публикувано на 07.07.25 в 12:59

Приемайте л-карнитин с нар за по-добро здраве

Ако обичате да спортувате редовно, е трудно да избегнете спортни добавки. Дори и да не се интересувате от тях, има голяма вероятност във вашата фитнес зала да има плакати, възхваляващи техните достойнства, или вашите спортуващи приятели да искат да говорят с вас за тях. Може да е трудно да се ориентирате какви добавки да приемате, тъй като има много..

публикувано на 07.07.25 в 12:39

Детската престъпност не трябва да бъде приписвана на локалите, процентът й е доста висок - 14% за 2024 г.

Днес ще се гледат мерките за задържане под стража на тримата младежи, които пребиха двама души в центъра на София. Задържани са младежи на 15, 16 и 18 години. Това съобщи Атанас Доцински, зам.-районен прокурор на София, на извънреден брифинг тази сутрин, съобщава БГНЕС. Вчера лицата са били обвинени и задържани.  До развръзката се стигна след като в..

публикувано на 07.07.25 в 09:49