За десета поредна година в България отбелязваме Международният ден на йогата – 23 юни. Организират се целодневни семинари и практики, за които разказаха в предаването "Радиокафе“ Кирил Коларов, Симона Антова и Емил Маринчев.
Днес йога практиката е достъпна за всеки дори от най-ранна възраст. Има също и йога през бременността, която спомага за обединяването на триединството – ум, дух и тяло, затова не е случайно, че се прилага като отделна практтика, разкри Симона Антова.
Международният ден на йогата, ще се открие на 23 юни, в Националния дворец на културата, ет. 5, зали 8 и 9, където всеки може за първи път да опита йога практики и да се вдъхнови от лекциите на най-добрите йога учители, съобщи още тя.
Уточняваме, че конкретният ден в НДК е завършващ на поредицата инициативи, които ще се случат преди това. На 20 юни, четвъртък, можем да наблюдаваме йога практика пред Народния театър, на площад „Александър Невски“, както и в Южния парк пред статуята на Махатма Ганди.
"Има много и най-различни организирани йога практики, които ще се случат не само в София, но и в цялата страна. Поредността им можем да проследим на страницата на Международен ден на йога във Фейсбук, както и на страницата на Българска федерация по йога, където са публикувани програмите на събитията по градове. Вижте ги, включте се, защото йога има способността да ни трансформира в най-добрата версия на това, което сме, за да можем да реализираме своя пълен потенциал", поясни Симона Антова.
Всички организирани събития са със свободен достъп.
В разговора се включи и Вера Захариева – председател на Българската федерация по йога, която сподели, че предстоящите инициативи са израз на радостта международната йога общност да бъде призната като такава.
"В лицето на Българската федерация по йога, изразявам огромна радост, че йога е видима, забележима и всеки знае какво е йога. Всеки по някакъв начин се е докоснал до нея и този форум – Деня на йога в София, което е най-мащабното събитие, което ще се случи, с което ние учителите удостоверяваме, че заставаме зад всичките си практики, цялото си умение, за всичко, което сме правили през годините, за всеки един човек, който дори още не е докосвал до йога, да дойде и да види, че за нас е голяма радост да можем да споделим самите себе си“, заяви Вера Захариева.
Още аспекти, чуйте в разговора на Яна Спиридонова в звуковия файл.
Минко Ламбов за предстоящата премиера на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..
Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..
Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България": "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини? Кога и как се осмисля професионалната..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..