Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Горещата телефонна линия за пострадали от насилие ще работи още година

Снимка: архив

Фондация "Асоциация Анимус" ще продължи да поддържа още година денонощната Национална гореща телефонна линия за пострадали от насилие. Това съобщават от правителствения пресцентър. През миналата година над 2 800 души са потърсили помощ на номер 0800 18 676. Повечето са жени - жертви на агресия в дома. Телефонната линия съществува повече от 25 години най-вече чрез доброволческата подкрепа на на хора, които имат желание да съдействат, да отделят от времето си, дори без да имат професионалната подготовка за това.

Единственото по-сериозно изискване към кандидатите за националната телефонна линия е, да са над 21 години и да са от София, тъй като става въпрос за работа на място, а не от вкъщи. Традиционно се провеждат две кампании за набиране на доброволци през годината - през пролетта и есента. За обезпечаване на телефонната линия от държавата са отпуснати 65 хиляди лева, но достатъчни ли са те? Подробности разказа Надежда Стойчева, психотерапевт и директор на Фондация "Асоциация Анимус".

"Общо взето това са средствата, които сме получавали от Министерството на правосъдието. Тъй като тази линия е доброволческа, през деня работят доброволци и заплащането е само вечерта и за координация и обучение на доброволците. Очаква се и в следващия период от време, когато приключи този проект, който е съвместен с Министерски съвет да се развие нова линия, която да бъде хармонизиран кратък номер, който ще работи на друг принцип - пак ще бъде 24 часа, но там вече ще има координация и с много други институции. Това е бъдещето по въпроса за домашното насилие така, че Министерски съвет ще трябва да изгради структура, която да захване телефона и може би тогава телефонът ще бъде по-скъп на държавата", каза тя.


По думите й за момента доброволческата линия продължава така, както е била до сега, като номерът е безплатен. При набирането на доброволци те получават специален тренинг, като най-трудното е да могат да слушат за чуждата болка.

"Рядко има някой, който разбира, че ще му бъде много трудно. Повечето хора, които кандидатстват за доброволци при нас имат сериозна мотивация да го правят. Те са много ефективни и загрижени за хората и нещата, които научават при нас ги карат да се чувстват от големия екип на "Анимус", каза Стойчева.

Трудно ли е на жертвите да споделят?

"При нас не чак толкова, защото линията е анонимна и те могат да попитат всякакви неща и именно заради това е по-лесно да се обадиш на линията, отколкото да дойдеш на място и да си запишеш час", заяви тя.

Освен това отбеляза, че в последно време случаите на домашно насилие не се увеличават, а напротив - намаляват, тъй като обществото е осъзнало, че жертвите не могат да се оправят сами, а някой трябва да им помогне. От взетите политически мерки има изменение и допълнение на Закона за защита от домашно насилие, но от друга страна в държавата промените се придвижват много бавно, поясни Стойчева. Според думите й някои институции работят доста добре, докато други продължават да работят спрямо техните патриархални нагласи.

Проучване сочи, че около 48% от българските жени се страхуват и на улицата и в дома си. Много голяма част от жертвите не разбират закона и смятат, че той е наказателен, което не е така, законът все още е граждански.

Ще има ли единен европейски номер за пострадали от насилие?

Стойчева поясни, че е необходимо да има номер за възрастни и отделен номер само за деца. Очаква се единният хармонизиран европейски номер да бъде открит догодина.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00