Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Четвърто издание на форума Green Transition

Снимка: greentransition.bg

Водещи експерти, политици и бизнес лидер ще обсъдят най-актуалните теми, свързани с прехода към устойчиво бъдеще по време на 4-тото издание на Green Transition, което ще се състои от от 26 до 28 юни 2024 г. в София Ивент Център. Веднага след изборите за Европейски парламент, за форума в София пристигнат трима еврокомисари, петима генерални и заместник-генерални директори на Генерални дирекции в ЕК, новоизбрани членове на Европейския парламент, министри от страните от Централна и Източна Европа, както и представители на международни и мултинационални компании, информират организаторите от Дир.бг.

Изпълнителният вицепрезидент на ЕК и комисар за Европейския зелен пакт Марош Шефчович, комисарят по работни места и социални права Никола Шмит и комисарят по иновации, научни изследвания, култура, образование и младеж Илияна Иванова ще бъдат част от конференцията. В четвъртото издание на Green Transition ще се включи и Джон Кери – специален пратеник за климата на президента на САЩ и бивш държавен секретар. Темите на Green Transition Forum 4.0 са: Зелено финансиране, Транспорт и кръгова икономика, Земеделие, Храни и Продоволствена сигурност, Климат, ESG, Декарбонизация, Енергиен преход и устойчив енергиен микс, Възобновяеми източници, Умни градове, COP 29, Справедлив преход и работни места, Иновации и образование, Дигитализация, киберсигурност, AI. БНР е медиен партньор на събитието.

Славчо Нейков е с повече от 29 години непрекъснат стаж в енергийния сектор, включително и като главен секретар на Министерство на енергетиката, Член на КЕВР, експерт в Секретариата на Енергийната Харта в Брюксел, Директор на Секретариата на Енергийната Общност във Виена и др. Ръководител на преговорния екип по глава 14 - "Енергетика" в рамките на преговорите за присъединяване на България към ЕС.

Освен работата му като служител в държавни и международни институции, той е бил в ръководството на няколко енергийни компании. Извън енергийния сектор е работил като прокурор и юрисконсулт. Нейков е завършил Юридическия факултет на Софийския университет; има също така и двегодишна специализация по международни икономически отношения, както и магистърска степен по европейска интеграция от Университета "Лимерик" в Ирландия. От декември 2014 г. е председател на УС на Института за енергиен мениджмънт. Член е на Борда на директорите на "Евроелектрик" и на Националния консултативен съвет на Дипломатическия институт и е модератор на един от ключовите ни енергийни панели: "Енергийна трансформация - поглед в бъдещето". Той разказа подробности пред Радио София.

Поле слънчоглед в Добруджа

"Ако трябва да обобщим с няколко думи, състоянието на енергийния сектор въобще не е лошо, бих казал, че е добро. Ние нямаме никакви проблеми от гледна точка на сигурността на снабдяването, нямаме никакви оперативни проблеми свързани с доставката на електроенергия за бита и за бизнеса. Радваме се на един добре работещ регулатор, което е особено важно за тези смутни и доста интензивни политически времена. А те са интензивни не само в България, а и на европейско ниво", каза Нейков.  

По думите му структурирането на новия европейски парламент, където има промени и това ще се отрази както на европейските, така и на националните енергийни политики в страните-членки. Той подчерта, че зеленият преход в България върви много интензивно. Към момента около 46% от произвежданата електроенергия е на база на фотоволтаици. Около 36% е на база слънце и само 6% е на база на въглища. Това е индикация, че процесите свързани с декарбонизация на страната вървят, посочи той. Освен това каза, че спирането на цялостния процес по либерализация на пазара в България е сложило акцент върху въглищата.

"Беше взето решение за допълнително финансиране на работата на държавните мини и респективно на държавния ТЕЦ, което не е особено пазарен механизъм в контекста на хода на декарбонизацията. На второ място, ако погледнете състоянието на институциите, аз подчертах, че имаме един много добре работещ регулатор, който има особено важна роля в процеса на функционирането на пазара, включително и в хода на декарбонизация, но там все още се чакат много важни решения на ниво парламент. Регулаторът беше осакатен от предишни политически конструкции и сега неговата работа е на санитарно ниво от гледна точка на кворума, тъй като бройката на членовете на регулатора беше намалена и това трябва да бъде променено. Друг много съществен проблем, който е стратегически и е свързан с факта, че от 2020 година, вече пет години България няма актуализирана енергийна стратегия", подчерта той.


По темата за енергийната бедност Нейков отбеляза, че това е проблем, който е световен и не е нещо, което е типично за страната ни, но у нас той е особено чувствителен. България има нужда да прецизира позицията си по отношение на новите реалности, включително и с оглед на идеята за нови мощности.

"Ролята на съществуващите ядрени мощности, които са 2 хиляди мегавата ще си остане изключително важна и много съществена и в контекста на енергийната сигурност, и в контекста на декарбонизацията, защото слава Богу ЕС промени визията си за ролята на ядрената енергетика в хода на декарбонизацията. Що се отнася до новите ядрени мощности, там трябва да има много ясна икономическа обосновка на целесъобразността от тяхното изграждане във вида, в който ги познаваме", каза Нейков.

Той посочи, че конвенционалните ядрени реактори вече се конкурират с т. нар. "модулни ядрени реактори", които още не се прилагат, но настъпват. Също така каза, че България има много голям капацитет на ВЕИ мощности на база слънце.

"Енергийният сектор е пазарен сектор. Там действат пазарни механизми, а не трябва да се потискат цени, или да се натискат производители, или другите ангажирани компании, електроразпределителни дружества и т. н., за да се постигне някаква социална цена. Социалната помощ трябва да е върху тези, които имат нужда от нея, а не за всички, защото иначе се получава изкривяване на пазара", подчерта Нейков.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгени Серафимов

Как един учител на годината променя града

Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...

публикувано на 05.01.25 в 12:06

Красота, комфорт и радост от живота

Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...

публикувано на 05.01.25 в 11:22
Кюстендил

Кюстендил: ски, слънце, медицински туризъм

Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..

публикувано на 05.01.25 в 10:39
професор Панка Пелишек

Историята оживява - професор Панка Пелишек и нейната пианистична школа

Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа.  Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..

публикувано на 04.01.25 в 16:00
пивоварна Братя Прошек

Софийски разкази - Братя Прошек

Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..

публикувано на 04.01.25 в 15:00
Фестивал „Сурва“

Маскарадността е жива традиция

Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от  заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..

публикувано на 04.01.25 в 11:42

Необходимият художник

СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..

публикувано на 04.01.25 в 11:04