Доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ) по поръчка на фондация "Глас" разкрива как хомофобията и борбата с нея може да се отрази на българската икономика.
В него се изтъква, че пълните права и приобщаването на ЛГБТИ+ хората (с различна сексуална ориентация) са свързани с по-високи нива на икономическо развитие и благосъстояние.
Водещо е разбирането, че по-доброто включване на тази общност разширява потенциала от човешки капитал на икономиката, увеличава възможностите за развитие на способностите, уменията и продуктивността чрез по-добър достъп до образование, по-добри здравни резултати, достъп до обучение и др.
Освен това приобщаването се отразява положително на производителността на труда и структурно подобряване на икономиката.
Хомофобията и дискриминацията се изразява в редица неблагоприятни въздействия, включително и по линия на влошеното психическо здраве и механизмите със справяне с травматичните преживявания.
Прегледът на международните индекси дава доста консистентна картина на ситуацията в България. Неизменно страната се класира на едно от последните в Европа (или дори на последното място) що се отнася както до правата на ЛГБТИ+, и още в по-голяма степен – по отношение приемането им от страна на обществото. Липсват индикатори, които да сочат към съществено подобрение на средата или на общественото мнение през последното десетилетие.
Макар че през 2023 г. Парламентът прие важни промени в Наказателния кодекс, благодарение на които някои престъпления вече се наказват с по-тежки присъди, когато мотивът за извършването им е свързан със сексуалната ориентация на пострадалия, българското законодателство в голямата си част остава ретроградно по отношение правата на ЛГБТИ+ общността в страната.
От изключителна важност за недопускането на дискриминация на база на сексуалната ориентация и приемането и включването на ЛГБТИ+ общността са политиките на компаниите, опериращи в българската икономика. Равнопоставеността на работно място позволява отключване на потенциала и кариерно развитие на служителите и носи и чисто икономически ползи за компаниите и обществото. Прегледът на дейността на
множество компании в България показва различна степен на приемане и прилагане на специални политики по отношение на различната сексуална ориентация.
Големите компании по-често приемат и прилагат политики за включване на ЛГБТИ+ общността. Частните компании отделят по-голям ресурс (финансов и времеви) за корпоративна социална отговорност и странични от основната им дейност начинания. В държавните компании като цяло няма такива политики и дейности. Повечето компании, в които има специални политики и дейности са международни компании, които привнасят добри практики в страната.
В Доклада се разглеждат и оценки на ефекта от въздействие на хомофобията и дискриминацията върху туризма, миграцията и демографските процеси, върху потенциала за иновации, върху инвестициите и други.
Чуйте повече по темата в разговора на Антония Каменичка с Адриан Николов от ИПИ и Симеон Василев от фондация "Глас".
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища. Ако има..
Изложбата "От Златю Бояджиев до Любен Зидаров. Пейзажи от колекцията на Художествена галерия - Пазарджик” гостува в София. Тя може да бъде посетена до 26 май в Галерия Artmark. Експозицията включва над 30 произведения, подбрани от постоянния фонд на галерията в Пазарджик. Творбите се показват за първи път в столицата. Пейзаж, Любен Зидаров..
Българската култура празнува 24 май в сърцето на Барселона със събитието под надслов "Ние и буквите" , което ще събере българската общност и приятелите на България в Каталуния, за да почетат значението на езика, писмеността и творчеството. Събитието предлага съвременен прочит на традицията чрез калиграфска изложба на кирилица от артистичния..
Столичната община ще осигури транспорт за зрелостници и квестори за матурите на 21 и 23 май, с цел да гарантира нормалното протичане на изпитите, съобщиха от пресцентъра на СО. "Екипът на Столична община ще направим всичко възможно младите хора да бъдат навреме, спокойни и уверени, за да покажат най-доброто от себе си в този толкова важен за..
След присъединяването на България към Шенгенското пространство транспортните и логистични процеси в региона претърпяват важни промени, които вече носят ползи както за компаниите, осигуряващи транспортни услуги, така и за тези със стоки и товари за извозване, отчитат от бранша. Влизането в Шенген е от съществено значение за ефективността на..
Започна миене на училищните дворове в София, съобщават от Столичния инспекторат. Поводът е, че тази седмица ще се проведат държавни зрелостни изпити, а в събота е 24 май. От Инспектората са извършили предварително съгласуване с ръководствата на учебните заведения за потвърждаване на датите и да се осигури достъп на техниката и работещите..
"Uprooting Effect" е късометражен танцов филм, който въплъщава едновременното съществуване на противоположности в рамките на трансформационните цикли. Докато пътищата на Мърмес, Аматис и Касиас се преплитат, тяхната колективна енергия постепенно надраства матрицата, в която се движат. В капан на цикъл от енергийна обсебеност, те..