Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 2 до 9 август, в няколко български града

България е включена в световното юбилейно турне на "Огънят на Анадола"

Чуйте Георги Радев - продуцент на българската част на турнето

Снимка: Организаторите

Едно от атрактивните арт събития, които ще завладеят откритите летни сцени у нас в първите дни на август, е спектакълът “Огънят на Анадола“.

Артистите от трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган ще проведат в страната ни серия от спектакли с най-дълго играното шоу в света, което навършва 25 години.

Световните медии определят спектакъла "Огънят на Анадола“ като "най-значимото танцово представление, в което традиция и модерност се срещат по един блестящ начин“, а според Книгата за рекордите "Гинес“ това е "най-бързото шоу, в което за секунди танцьорите сменят ритъма“.

За 25 години трупата на световноизвестния хореограф Мустафа Ердоган представя спектакъла на четири континента.

"Най-вълнуващо беше на огромната сцена пред Айфеловата кула в Париж и пред пирамидите в Египет“, споделя Ердоган. Той създава няколко запомнящи се танца, които днес се изучават в различни школи по света. Със своята оригиналност се отличава танцът на дервишите. Танцьорите са облечени в традиционни бели роби. Те се въртят около оста си с впечатляваща скорост.

"Не е лесно да се представят традиционни танци в съвременен вариант, запазвайки автентичната основа.

Такъв е например танцът с тъпани, в който публиката усеща с всички сетива мощта на единството. Десетките танцьори се движат в безупречен синхрон с тъпан в ръце, а неговата мелодия действа хипнотизиращо, разказва Мустафа Ердоган, който повече от 45 години се е посветил на турската танцова и музикална култура. За него пътуването във времето и представянето на исторически сюжети чрез танца, е мисия. Хореографът признава, че най-трудно е поставил опасния танц със саби, в който ритъм, огън, танц се свързват по един необикновен начин.

В юбилейната за трупата година той отново включи България в Световното турне.

След Америка, Китай, Европа и голямата Гала в Истанбул на 29 юни, легендарната танцова трупа "Огънят на Анадола“ ще танцува в летните театри на Шумен (2 август), Велико Търново (3 август), Варна (4 август) и Бургас (5 август), както и в Античния театър в Пловдив (6 август) и "Арена Спартак“ в Кърджали (8 и 9 август).

“България има много специално място в сърцето ми. Обичам страната Ви, усещам ритъма на българските танци, откривам много близки елементи между тях и турския традиционен танц. Някои от танцьорите са български турци в трупата и това прави връзката ни още по-дълбока. За първи път ще представим нашия спектакъл в български градове, в които никога не сме гостували. Това е вълнуващо преживяване, защото разширяваме географията на спектакъла“, каза Мустафа Ердоган, месец преди да посети България отново.

Шоуто "Огънят на Анадола“ държи два световни рекорда на известната книга Гинес – единият е за най-бързо танцувално шоу на света, с най-много стъпки на минута, а вторият е изнасяне на шоу пред най-многобройна публика – 80 хил. души на едно място, разкри продуцентът на българската част на турнето на спектакъла Георги Радев.

По думите му, сближават ни много фактори – от големи жълтини до исторически истини. Една такава истина е, че нашият фолклор няма как да не е свързан с турския, поради дългото ни общо минало, огънят в техните танци е привнесен от нашия, или обратното. В спектакъла се изпълняват танци не само на турската част на континента, но и на цялата евразийска част – бой с мечове, казашки танци, танцът на дервишите, целият този плам от региона е принесен в магията на танца“, поясни продуцентът.

Някои от танцьорите са родени в България, а част от танците в спектакъла са изучавани в различни школи по света.

Мустафа Ердоган е изключително педантичен, отдаден на танца човек, който изпипва шоуто до последния детайл, сподели още Георги Радев.

Танците в атрактивното шоу са индивидуално преживяване за всеки зрител, но сред най-впечатляващите са танцът на дервишите и боят с мечове, който е много добре режисиран, а мечовете в него са истински, а не бутафорни и при боя издават искри, каза още той.

Шоуто досега е играно само в зала, но в това турне то е адаптирано за летни открити сцени и в някаква степен е различно от това, което хората са гледали във зала, поясни продуцентът.

Чуйте още от разговора на Гергана Пейкова в звуковия файл

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36