Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичният район "Красно село" с осезаем недостиг на места в детските заведения

Снимка: Pixabay

Един от най-осезаемите проблеми в„Красно село" е недостигът на места в детските заведения, каза пред Радио София кметът на района Цвета Николаева. Тя добави, че предстои разширение на единствената детска градина в кв. „Борово“.

„Още януари месец стартирахме подготовката на документи за възлагане на инженеринг за построяването на разширението на детската градина в „Борово“. В кв. „Славия“ имаме един парцел, който по предназначение на ПУП е за детската градина и за там също са подготвени документи“, обясни Николаева.

По думите й, предстои разширение и на 142-о и 203-о училище. Ще бъдат изградени допълнителни 28 класни стаи и един физкултурен салон.

„Възникна един проблем от управляващия орган, който е Министерството на образованието, относно промените в Закона за обществените поръчки и това доста ни забави във времето. Надявам се до края на юли, трите обществени поръчки да видят бял свят“, посочи кметът на район „Красно село“.

Цвета Николаева добави, че предстои реконструкция на осветлението в парк „Хиподрума“, но не са отпуснати средства за ремонт и за алейната мрежа. Приключило е проектирането на „Дебърската градина“ и в момента се изготвят количествените сметки, посочи тя.

По отношение на бул. „Цар Борис III“, Николаева изтъкна, че ремонтът му е нейна лична кауза.

„Знам за дискомфорта, който всеки един изпитва, когато се налага да излезе на павирания път. Нещото, което там спира процесите в момента е, че трябва да се започне доста мащабен проект, защото канализацията, която е изградена 60-те години, трябва да се подмени. Там основният проблем е в подземната инфраструктура. Самият булевард е към Столичната община, но към момента няма отделени средства за него, заради други мащабни проекти“, каза Цвета Николаева.

Тя добави, че в района ще бъдат изградени 6 нови детски площадки, а в момента се ремонтират други 2.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

682 деца в София са извън първото класиране на есенните първокласници

Общо 10 026 деца са приети в първи клас на първо класиране в София , като от тях 8900 са приети по първо желание и 1126 по второ или по-ниско желание. Некласираните деца са 682, съобщиха от Столичната община. Родителите на всички кандидатстващи деца ще бъдат уведомени по имейл. Всички класирани деца трябва да бъдат записани в..

публикувано на 02.06.25 в 15:24

Историята на българската песен, излетяла в космоса, може да се научи в изложба на Етнографския музей

Вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта предлага Националният етнографски музей (НЕМ) при БАН в новата си временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука" . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката,..

публикувано на 02.06.25 в 14:49

Бусинската керамика ще очарова деца и родители в Ихтиман

В три поредни недели - 8, 15 и 22 юни, от 11.00 часа, магията на Бусинската керамика ще очарова деца и родители в Ихтиман. Събитието се реализира чрез проект "Традиции - да играем с глина" и ще се проведе в Народно читалище "Слънце 1879" в града. Посетителите ще могат да участват в керамични и грънчарски работилници, както и да присъстват на..

публикувано на 02.06.25 в 13:58
Bandonegro

Сърцето на София ще затупти в ритъма на тангото с концерт на "Bandоnegro"

Градинката "Кристал" в сърцето на София ще се преобрази в сцена на страстно танго изживяване на 14 юни. Тогава танго квартет "Bandоnegro" който ще свири за първи път у нас, в рамките на фестивала Culturama Garden Of Sound , съобщават организаторите. В програмата са включени класически танга от златната ера , както и някои от най-прочутите..

публикувано на 02.06.25 в 13:44
Снимки: Свобода Цекова

Кой как илюстрира днешните български детски книги

След категоричния си успех в Болоня през април 2025 г. изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" пристига в София. Официалното ѝ откриване ще бъде довечера от 19:00 ч. в галерия Credo Bonum и ще остане до 14 юни включително. Всъщност, въпреки заглавието на експозицията, ако трябва да сме точни, когато става дума за..

публикувано на 02.06.25 в 13:28
Журналистът Христо Христов

Хр. Христов: Има надежда концлагерът "Белене" да стане паметник на културата

След 36 години, в които държавата е безразлична към концлагера Белене, има шанс той да бъде обявен за паметник на културата, съобщи обнадежден пред БНР-Радио София Христо Христов , журналист и председател на фондация "Истина и памет". На 31 май той организира поредното годишното поклонение там в памет на жертвите на комунизма ...

публикувано на 02.06.25 в 12:18

Медиците отново излизат на протест

Студенти по медицина и специалисти по здравни грижи излизат на втори протест - с искане за контролен механизъм за минималното възнаграждение на младите лекари, медицинските сестри и акушерките. Демонстрации се очаква да се проведат от 18 часа в шест града на страната - София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора и Плевен. В столицата..

публикувано на 02.06.25 в 12:09